The relationship between organizational commitment and turnover intention: The effects of privatization process
Örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Özelleştirme sürecinin etkileri
  1. Tez No: 586239
  2. Yazar: AYBÜKE DOĞRU TUMBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ARZU KALEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi incelemek ve özelleştirmenin bu ilişki üzerindeki düzenleyici (moderator) etkisini araştırmaktır. Bu maksatlar telekomünikasyon sektöründe, Türk Telekom'da çalışan 149 çalışana anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülürken, örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide özeleştirmenin anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarının kurum yöneticileri ve bu alanda çalışan araştırmacılara yararlı olacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational commitment and turnover intention was examined. The aim of the study is examining the relationship between organizational commitment and turnover intention and, investigating the moderator effect of privatization on this relationship. A survey is conducted to the 149 employees working in telecommunication sector in Turk Telekom. According to the results, while there are significant relationships between organizational commitment and turnover intention, there is no significant effect of the privatization on the relationship between organizational commitment and turnover intention. It is hoped that the results of the research will be benefited by the managers of the institution and the researchers working in this field.