The mediating effect of organizational commitment and job satisfaction in the relationship between workplace incivility and turnover intention
Örgütsel bağlılık ve iş tatmininin, işyeri nezaketsizliği ile işten ayrılma niyeti ilişkisindeki aracılık rolü
- Tez No: 594577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma iş tatmini ve tüm birleşenleriyle örgütsel bağlılığın işyeri nezaketsizliği ile işten ayrılma niyeti arasındaki aracı rolünü araştırmayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında kurulan hipotezlerin test edilmesi amacıyla, Ankara'da yer alan bir devlet kurumda çalışmakta olan 254 adet beyaz yakalı devlet memurundan veri toplanmış ve bu veri sayısal analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre işyeri nezaketsizliği; devam bağlılığı dışındaki diğer tüm örgütsel bağlılık birleşenleri, iş tatmini ve işten ayrılma niyetiyle anlamlı düzeyde ilişkilendirilmiş olup; işten ayrılma niyeti ise iş tatmini ve örgütsel bağlılığın tüm birleşenleri tarafından güçlü ve anlamlı bir şekilde etkilenmiştir. Devamında gerçekleştirilen aracılık testleri, devam bağlılığı hariç diğer iki örgütsel bağlılık birleşenleri ve iş tatminin işyeri nezaketsizliği ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide tam aracı değişken olarak yer aldığını ortaya koymuştur. İşyeri nezaketsizliği, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve tüm birleşenleriyle örgütsel bağlılık kavramlarını, Türkiye örnekleminde içeren az sayıda araştırma olması nedeniyle, bu çalışmanın söz konusu değişkenleri ele alan gelecek araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediation effects of organizational commitment with its all components and job satisfaction on the relationship between workplace incivility and turnover intention. In order to test the hypotheses proposed, data were collected from 254 white-collar employees of a public institution located in Ankara and analyzed by using quantitative methods. According to the test results, while workplace incivility had significant associations with turnover intention, job satisfaction and organizational commitment with its all components except continuance commitment; turnover intention was affected by both job satisfaction and organizational commitment with its all components. The results of the mediation analysis revealed that job satisfaction and organizational commitment except continuance component fully mediated the relationship between workplace incivility and turnover intention. Since there is limited research in the literature, which studied the relationship between workplace incivility, job satisfaction, turnover intention and organizational commitment at the same time for a Turkish sample, it is expected that this study will shed light on future studies focusing on these variables.