Fötüslerde beyin ventriküllerinin kast metodu ile araştırılması
The Measurement of ventricular system in the foctus brain by cast technique
  1. Tez No: 58625
  2. Yazar: FATMA NURCAN SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ZİYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fötüslerde Beyin Ventriküllerinin Kast Metodu ile Araştırılması. Serebral ventri küller, beyindeki canalis centralis ile devam eden ve birbiriyle irtibatlı boşluklardır. Başlıca fonksiyonu, beyin omurilik sıvısının salgılandığı ve dolaştığı bir ortam olmasıdır. Çalışmada 100 abort fötüs kullanıldı. Fötüslerin 36'sı 25 haftadan küçük; 2'si 25 haftalık ve 12'si 25 haftadan büyük 50 fötüsten ölçüm alındı. Ölçümlerde esas alınan parametreler morfolojik yönden, istatistiki olarak, cinsiyete ve yaşa göre değerlendirildi. Tüm gruplar hem kendi içlerinde, hem de birbirleriyle t- testi ve Pearson korelasyon katsayısı testi kullanılarak karşılaştırıldı. Cinsiyete göre fark bulunmadı. Fötüs yaşı arttıkça ventrikül boyutları arttığı gözlendi. Sonuçta tüm değerler literatürle uyumlu bulundu. 52
Özet (Çeviri)
The Measurement of Ventricular System in the Foetus Brain by Cast Technique. Cerebral ventriculi are spaces in brain which are related to each other and continuous with canalis centralis. Their main function is to be an area in which cerebrospinal liquid are secreted and circulated. In this study, 100 abourt foetus were used. Their age distribution were as follows: two of them 25 weeks old, twelve of them older than 25 weeks and thirtysix of them younger than 25 weeks. The measured parameters are evaluated by means of morphology and by statistically regardina the sex and age of foetuses. All groups are compared within and also with each other by using t-test and pearson correlation coetficient test. Regarding sex no significantly found. When the foetus is older, the area of ventricul was bigger. As a result, all values are harmonious with the data reported in the literatüre. 53