İfade edici dil becerileri değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi: Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları
Development of expressive language skills assessment scale: Validity and reliability study
  1. Tez No: 586260
  2. Yazar: GÜLCİHAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitime devam eden çocukların ifade edici dil becerilerilerini değerlendirme amacıyla geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarını yapma amacı ile hazırlanmıştır. Araştırma modeli tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Malatya ve Yozgat illerinde anaokulu ve anasınıfına devam eden 36-72 aylık 420 çocuk oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen ifade edici dil becerileri ölçeği 50 madde, 5 alt boyut ve 20 başlıktan oluşmaktadır. Testin kapsam geçerliğine yönelik olarak on adet çocuk gelişimi, okul öncesi eğitim, psikoloji ve Türkçe alanlarından 10 uzmanın görüşünden faydalanılmıştır. Ölçeğin alt boyutları düzeyinde doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde ölçek maddelerinden bir tanesi çıkarılarak ve iki madde birleştirilerek son hali verilmiştir. Puanlayıcılar arası güvenirliğin sağlanması amacı ile 15 çocuk üç uygulayıcı tarafından test edilmiştir. Uygulayıcılar arası güvenirliğin sağlanması üzerine araştırma verileri aynı üç uygulayıcı tarafından toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS-25 paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları İfade Edici Dil Becerileri Değerlendirme Ölçeği'nin okul öncesi eğitim alan çocukların ifade edici dil becerilerinin ölçümü için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a scale appropriate for the children in early childhood that can be used to measure their expressive language skills. The research model is a descriptive study in the screening model. The samling of the study consisted 420 preschool and kindergarten children at the age of 36-72 months-old and in the cities of Ankara, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Malatya and Yozgat in the 2018-2019 academic year. The scale was established with 50 items, 5 sub-dimensions and 20 titles. The content validity was completed according to 10 experts in the area of child development, early childhood education, psychology and Turkish. Confirmatory factor analyses (CFA) was tested on the 5 sub-dimensions. In the process of scale development, one of the items was removed and two items were combined as one item. For the purpose of analyzing interrater reliabiliy, 15 children were coded by 3 educator. After establishing interrater reliability, the rest of the data was collected by these 3 educators seperately. Data was analyzed using SPSS-25. Results showed that Expressive Language Skills Assessment Scale is a valid and reliable assessment tool for assessing expressive language skills of children in early childhood education.