3-6 yaş aile eğitim programının 3-6 yaş grubu çocuğu olan ailelerin evlilik uyumuna, anne-babalık rol ve görevlerine etkisi
The effect of family 3-6 age family training program on family adaptation, parent-family roles and duties of family children with 3-6 age group
  1. Tez No: 586264
  2. Yazar: AYŞEGÜL SÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Evlilik ve Aile Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
3-6 yaş arasında çocuğa sahip olan ebeveynlerin evlilik uyumları ile anne-baba rol ve görevleri üzerine kendilerine verilen 3-6 yaş aile eğitim programının etkisine yönelik gerçekleştirilen araştırmada, deneme modeli, ön-test son-test kontrol gruplu bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini Kayseri İli Develi İlçesinde yaşayan 20 Deney 20 Kontrol grubu ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu; eşlerin evlilik uyum düzeylerini belirlemek amacıyla Evlilik Uyum Ölçeği; anne-babalık rol ve görevlerini değerlendirmek amacıyla da Ebeveyn Kendi Davranışını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan katılımcılara öntestler uygulandıktan sonra, deney grubuna 3-6 yaş aile eğitim programı uygulanırken kontrol grubuna hiçbir çalışma yapılmamıştır. Eğitimin verilmesinden sonra deney ve kontol grubunda yer alan katılımcılara sontestler yapılmıştır. Deney grubunun öntest-sontest puanlarının farklılık durumlarına bakıldığında ebeveynlerin ilgi ve şefkat, başarı için baskı, koruyuculuk, fiziksel cezalandırma, duygusal cezalandırma, amaçlara ulaşmada yardımcı olma, tutarlı disiplin, standartların belirginliği ve ayrıcalıklardan yoksunlaştırma alt boyutlarının tamamında olumlu yönde farklılıklar olduğu ve evlilik uyum puanlarının da arttığı görülmüştür. Kontrol grubunun öntest-sontest puanlarının farklılık durumlarına bakıldığında herhangi bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study directed to the effect of the 3 to 6 years family education programme which was given to the parents of 3 to 6 years old children, related to their marital adjustment and their parenthood roles and duties, test model; pretest-pasttest design control group research design was used. Population and sample of research is composed of 20 test and 20 check parents in living Develi, a town in Kayseri. In research as data collection tool; personal information form; to collect information of participants marital adjustment scale; to specialy their marital adjustment parenthood own behaviortest; to specily parenthood roles and duties have been used. After pretest were given to participants of test and check group, while the test group was given to 3 to 6 year family education programme, nothing was done for the check group. After the education was given the pasttest were given to saw participants of the test and the check groups. When axamined the difference between pretest and pasttest results of the test group, parenthood behaviors such as concern, affection, pressure for success, protection, physical punishment, emotional punishment, help for achieving goals, steady discipline, explicit standarts, deprivacy of privilegen were alldeveloped and points of marital adjustment incased. On the other hand if examined the difference between pretest and pasttest results of the check group points, no discrepancy detected.