Fotoğraf üzerinden propriyosepsiyon analizi ve hareket algılayıcı sensörler yardımı ile propriyosepsiyon analizi yöntemlerinin validasyonları
Validations of proprioception analyses by photography and motion capture systems
- Tez No: 586298
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı, propriyosepsiyon analizinde kullanılabilecek fotoğraf üzerinden propriyosepsiyon analizi ve hareket algılayıcı sensörler yardımı ile propriyosepsiyon analizi yöntemlerini valide etmektir. Bu amaçla çalışmamıza 67 elit adayı futbolcu dahil edildi. Olgular, propriyosepsiyon analizinde literatürde validasyonu sağlanmış izokinetik dinamometre koltuğunda oturmakta iken diz eklemi için eklem pozisyon tekrarı metodu kullanılarak propriyosepsiyon analizine alındı. Olguların diz eklemi fizyoterapist tarafından pasif hareketle, hedef açı olan 45° açıya pozisyonlandı. Olgulardan bu açıya gözler kapalı iken aktif hareketle gelmeleri istendi. Olguların ulaştığı açı değeri izokinetik dinamometreden ve hareket algılayıcı sensör yazılımından kaydedilip diz ekleminin açısı ölçülmek üzere sagital plandan fotoğrafı çekildi. Bu açı değerlerinin hedef açıdan farkının mutlak değeri analiz verisi olarak kaydedildi. Validasyonu planlanan analiz yöntemlerinin verileri hem birbirleriyle hem de izokinetik dinamometre verileriyle istatistiksel açıdan karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to validate photography based and motion capture technology based proprioception analyse techniques. For this aim, 67 elite candidate football player participated to our study. While participants were sitting on isokinetic dynamometer chair, which is validated in literature, method of joint position reproduction used for knee proprioception analyse. Physical therapist passively positioned the knees of pariticipant to target angle of 45°. Then participants repositioned their knees actively to target angle with eyes closed. The angle that participants reached, recorded from the softwares of isokinetic dinamometer and motion capture system. At same time photograph of participant's knee taken from saggital plan. Absolute value of the difference from target angle recorded as analyse data. Photography based analyse datas and motion capture based analyse datas statistically comparised with isokinetic dynamometer datas and between each other.