Gayto Gazdanov'un romanlarında varoluşçuluk
Existentialism in Gayto Gazdanov's novels
- Tez No: 586303
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Western Linguistics and Literature, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaygın olan varoluşçuluğun temellerine İlkçağdan itibaren rastlamak mümkündür. Teknoloji, bilim, sanayi alanlarındaki gelişmelerin yanı sıra savaş ve yıkımlarla anılan 20. yüzyılda varoluşçu düşüncenin daha yoğun ilgi gördüğü söylenebilir. Bu durum anılan yüzyıl insanının yaşanan zorluklardan dolayı kendi dünyasına çekilerek bir birey olarak kendini bulma çabası ve mücadelesiyle açıklanabilir. Felsefi temellerini Soren Kierkegaard (1813-1855), Friendrich Nietzsche (1884-1900), Jean Paul Sartre (1905-1980) gibi filozoflardan alan varoluşçuluğun temelinde“öze”ve“özün”arkasındaki gizli hazinelere ulaşma arzusu vardır. Varoluşu edebiyat alanında işleyen yazarların başında Fyodor Dostoyevski (1821-1881) gelir. Dostoyevski ile birlikte varoluş kendini, bize yepyeni bir sesle ve farklı bir pencereden göstermeye ve hissettirmeye başlamıştır. Jean-Paul Sartre'dan Albert Camus'a kadar pek çok varoluş felsefecisi, fikirlerini kendi yazdıkları romanlar aracılığıyla ifade etmişlerdir. Birinci dalga Rus göçmen edebiyatının temsilcilerinden olan Gayto Gazdanov, Martin Heidegger ve Soren Kierkegaard gibi varoluşçu düşünürlerle birlikte Jean-Paul Sartre ve Albert Camus gibi varoluşçu düşünce ekseninde eserler veren yazarların etkisiyle yapıtlarında varoluşçu felsefeden yararlanmıştır. Gayto Gazdanov'un varoluş felsefesini nasıl işlediğini inceleyen bu çalışmada, Sarter'ın varoluşçu düşüncesinin izleri G.Gazdanov'un romanlarında tahlil edilmiştir. Bu tezde varoluşçuluğun yabancılaşma, toplumdan kaçma, özgürlük ve arayış, toplum psikolojisi, bunalım, ölüm, Tanrı ve inanç sorunu gibi konuları yazarın romanlarında yer aldığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda yazarın romanlarını inceleyip varoluşçulukla ilgili olan hususları analiz edip, konun içeriğine uygun sınıflandırma yapılmıştır. Bu çalışmamızdaki amacımız; ülkemizde çok tanınmayan Rus göçmen yazarlardan biri olan G.Gazdanov'un eserlerine dikkat çekerek yaşamının eserlerine yansımasını incelemek ve yazarın romanlarında etkisi yoğun bir şekilde görülen varoluşçuluk felsefesi içinde değerlendirilebilecek özellikleri tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
It is possible to come across the basics of existentialism that was widespread in Europe after World War II. n the twentieth century, which is mentioned with advances in technology, science and industry as well as wars and devastations, it can be said that existential thought attracted more attention. This situation can be explained by the struggle and struggle of the people of this century to find themselves as an individual by being drawn to their own world due to the difficulties. On the basis of existentialism, which is based on philosophers such as Soren Kierkegaard (1813-1855), Friendrich Nietzche (1884-1900) and Jean Paul Sartre (1905-1980) there is a desire to reach the hidden treasures behind the“essence”and“the essence”. Fyodor Dostoyevsky (1821-1881) is one of the leading writers of existence. With Dostoyevsky, existence began to show and make us feel in a whole new voice and in a different window. Many philosophers of existence, from Jean-Paul Sartre to Albert Camus, expressed their ideas through novels they wrote. Gayto Gazdanov, one of the representatives of Russian immigrant literature, benefited from existentialist philosophers such as Martin Heidegger and Soren Kierkegaard, as well as existentialist philosophers under the influence of writers such as Jean-Paul Sartre and Albert Camus. In this study examining how Gayto Gazdanov works philosophy of existence, G.Gazdanov's novels are analyzed through Sarter's existentialism. In this thesis, it is determined that existentialism is included in the novels of the author such as alienation, escape from society, freedom and search, social psychology, depression, death, the problem of God and belief. In our study, we examined the author's novels, analyzed the issues related to existentialism, and classified them according to the content of the subject. Our aim in this study; is to examine the reflection of his life on the works of G. Gazdanov, one of the most notorious Russian immigrant writers in our country, and to determine the features that can be evaluated within the existential philosophy of the author whose novels have an intense influence.