Konaklama işletmelerinde döviz kuru riski ve risk yönetimi: Antalya ili örneği
Exchange risk and risk management in hospitality operations: A case study of Antalya province
- Tez No: 586304
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İşletmeler gelişen ve giderek karmaşık bir hale gelen ticari işlemler nedeni ile birçok risk çeşidi ile karşılaşmaktadır. Bu risklerin en önemlilerinden bir tanesi de döviz kuru riskidir. Döviz kurlarında çeşitli sebeplerden ve küreselleşmenin etkisiyle yaşanan dalgalanmalar, işletmelerin döviz işlemlerini riskli bir hale getirmektedir. İşletmeler bu döviz kuru riski ile başa çıkabilmek için içsel ve dışsal (finansal) korunma yöntemleri geliştirmişlerdir. Bazı işletmeler günümüzde dış ticaret işlemleri ile uğraşmamalarına rağmen döviz kuru riskinden olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bu çalışmada konaklama işletmelerinin döviz kuru dalgalanmaları neticesinde karşı karşıya oldukları döviz kuru riskini almaya ve yönetmeye ilişkin tutumları ile döviz kuru riskinden korunmak için kullandıkları (hedging) yöntemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Antalya ilinde faaliyette bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri ile anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışmasıyla konaklama işletmelerinin döviz kuru riskinden korunmak için finansal yöntemlerden ziyade içsel korunma yöntemlerini kullandıkları, bunun sebebinin ise konaklama işletmeleri yöneticilerinin türev araçlar hakkında yeterli bilgi birikiminin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca risk yönetimi fayda algısının otel ve otel yöneticilerinin özellikleri ile karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses face many types of risks due to developing and increasingly complex business transactions. One of the most important of these risks is the exchange rate risk. Fluctuations in exchange rates due to various reasons and globalization make the foreign exchange transactions of the enterprises risky. Businesses have developed internal and external (financial) hedging methods to deal with this exchange rate risk. Although some enterprises do not deal with foreign trade transactions today, they may be negatively affected by exchange rate risk. In this study, it is aimed to examine the attitudes of the hospitality managements to take and manage the exchange rate risk they face as a result of exchange rate fluctuations and the hedging methods they use to hedge the exchange rate risk. In this study, a survey was conducted with 4 and 5-star accommodation establishments operating in Antalya. In this survey, it is concluded that accommodation companies use intrinsic hedging methods rather than financial methods to protect against exchange rate risk, and the reason for this is that the accommodation managers do not have sufficient knowledge about derivative instruments. In addition, when the risk management benefit perception is compared with the characteristics of hotel and hotel managers, it is concluded that there is no significant difference.