İstanbul'daki yeme bağımlılığı bulunan bireylerin pozitif ve negatif duygu durumlarının incelenmesi
Examination of the relationship between food addictionand positive-negative emotions in Istanbul
  1. Tez No: 586305
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZKULA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, TURBAHAR araştırması kapsamında yer alan, İstanbul'da erişkin bireylerde yeme bağımlılığı ve pozitif-negatif duygu durum arasındaki ilişkiyi incelemektedir. 1995 kişinin katıldığı araştırmada, anket çalışmasının içerisinde yer alan ve yeme bağımlılığı, demografik değişkenler ile pozitif-negatif duygu durum değişkenlerinin incelendiği Demografik Bilgi Formu, Davranış Etkileme Yükü Formu ve Pozitif-Negatif Duygu Durum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma, betimsel, karşılaştırmalı ve korelasyonel analiz yöntemlerini içermektedir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, İstanbul'da yaşayan erişkin bireylerin yaşa göre negatif duygu durum düzeyi puan farklılaşması istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuçlara göre, 18-23 yaş arası katılımcıların negatif duygu durum puanları daha yüksektir. Ayrıca, cinsiyet bakımından katılımların pozitif-negatif duygu durum puanları anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Demografik değişkenler ve pozitif-negatif duygu durum düzeylerinin yeme bağımlılığı düzeylerini yordayıcı regresyon analizi bulgularına göre, düşük eğitim seviyesinde olanlar, genç yaştakiler, pozitif ve negatif duygu durum puanları yüksek olan katılımcıların yeme bağımlılığı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyet, çocuk sayısı ve medeni durum bakımından yeme bağımlılığı düzeylerinin yordanmadığı saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, Türkiye'deki farklı şehirlerde gelen insanların bulunduğu metropol olan İstanbul'da erişkin bireylerde yeme bağımlılığı ve ilişkili psikolojik ve demografik faktörleri ele alması bakımından önem arz etmektedir. İlerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalarla bulguların tekrar edilebileceği; uygulama alanında ise duygu durumun yeme bağımlılığı gidişatında önemli bir değişken olduğu göz önünde bulundurulmasının tedavi başarısını sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between eating dependence and positive-negative emotion in adult individuals in Istanbul within the TURBAHAR study. Demographic Information Form, Behavior Influence Burden Form and Positive-Negative Affect Status Scale were applied in the questionnaire included in the survey. The research includes descriptive, comparative and correlational analysis methods. Based on the findings, the scores of negative emotions were found as significantly different in terms of age group variable. Considering the results, participants between the ages of 18-23 have higher negative emotional status scores. In addition, the positive-negative emotions scores of the participants in terms of gender do not differ significantly. Demographic variables and positive-negative emotions were found to be higher among individuals with higher food addiction levels. Those with low educational level, younger age, positive and negative emotions scores predicted higher food addiction levels. It was determined that the levels of eating dependence were not predicted in terms of gender, number of children and marital status. The conclusion of the study can be obtained as prominen in terms of reflecting food addiction profile of people living in İstanbul. The findings can be repeated with studies to be conducted in the following periods. In the field of application, it is thought that the fact that emotion is an important variable in the course of eating addiction in terms of providing treatment success.