Hastane çalışanlarının öğrenilmiş güçlülüğünün durumluk ve sürekli kaygı düzeylerine etkisi
The effect of learned strength of hospital staff on state and trait anxiety levels
- Tez No: 586314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öğrenilmiş güçlülük becerisi kişilerin hayatı boyunca karşılaşabileceği olumsuzluklarla ve hayatın stresiyle başa çıkabilme hususunda oldukça önemli bir etkendir. Bundan dolayıbireylerin kişisel gelişiminde oldukça etkili olan öğrenilmiş güçlülük becerisinin, kişilerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri üzerinde etkisi vardır. Öğrenilmiş güçlülük becerisi, zor ve stresli durumlarla başa çıkmada ortaya çıkan kontrol mekanizmasıdır. Durumluk kaygı, bireylerin belirli koşullarda kendilerini nasıl hissettiğiyle ilişkili iken, sürekli kaygı da bireylerin belirli bir duruma bağlı kalmadan genel olarak kendini nasıl hissettiğiyle ilgilidir. Bu çalışma hastane çalışanlarının öğrenilmiş güçlülük becerisi ile durumluk ve sürekli kaygıları arasındaki ilişkiyi ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda 1426 çalışana sahip Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Mart-Nisan 2019 tarihlerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul ederek onay veren 302 hastane çalışanı ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği, Spielberger'in Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeğive katılımcıların demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Formu'ndan oluşan toplam 83 soruluk bir anket kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrenilmiş güçlülük boyutları ile durumluk ve sürekli kaygı durumları arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu, yani yüksek öğrenilmiş güçlülük becerisine sahip bireylerin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin daha düşük olduğubelirlenmiştir. Ayrıca sosyo-demografik değişkenlerden yaş, cinsiyet, eğitim, hastanedeki görev, meslekteki toplam hizmet süresi ve hastanedeki hizmet süresinin, birçok öğrenilmiş güçlülük boyutu ile durumluk ve sürekli kaygı durumları üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Learned resourcefulness is an important factor in coping with the stress and negativity that people may experience throughout their lives. Therefore, learned resourcefulness skill, which is effective in individuals' personal development, has a great effect on their state and trait anxiety levels. Learned resourcefulness is the control mechanism for dealing with difficult and stressful situations. While state anxiety is related to how individuals feel themselves under certain conditions, trait anxiety is related to how individuals feel in general without being bound to a particular situation. This study was conducted to measure and interpret the relationship between learned resourcefulness skills and state and trait anxiety of hospital staff. Accordingly, the research was conducted in Isparta Süleyman Demirel University Research and Application Hospital with 1426 employees between March and April 2019. 302 hospital staff consists of doctors, nurses / midwives, administrative staff, other health personnel and others. The literature was searched as a data collection tool. Rosenbaum's Learned Resourcefulness Questionnaire and Spielberger's State Trait Anxiety Inventory were used to measure the effect of participants' learned resourcefulness on state and trait anxiety levels. And a questionnaire consisting of a total of 83 questions including the Personal Information Form including the demographic information of the participants was used. The data obtained from the surveys were transferred to computer and analyzed using SPSS program. According to the findings of the research, it was found that there was a negative relationship between the dimensions of learned resourcefulness and state and trait anxiety, the state and trait anxiety levels of individuals with high learned resourcefulness were lower. In addition, socio-demographic variables such as age, gender, education, duty in the hospital, total length of service in the occupation and length of service in the hospital were found to be influential on many learned resourcefulness and state and trait anxiety states.