Terör finansmanıyla mücadele ve mali önlemler
Fight against financing of terrorism and financial measures
- Tez No: 586313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GEDİZ ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Terör 11 Eylül saldırılarıyla birlikte dünya gündeminde önemli bir yer edinmiş ve uluslararası hukukun tartışmalı kavramlarından olmayı devam ettirmiştir. Son yıllarda bu alanda mücadelede öne çıkan yöntem finansman ayağının engellenmeye çalışılmasıdır. Tüm ülkelere sorun teşkil eden terör olgusunun en önemli dayanağı olan finansman kısmının incelenip, finansman için kullanılan yöntemlerin değerlendirilmesi ve önlenmesinde kullanılacak olan mali yöntemlerin ele alınması önem arz etmektedir. Terör örgütleri finansman sağlarken dernek vakıf gibi yasal veya uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı gibi yasadışı yöntemler kullanmaktadırlar. Kullanılan yöntemlere göre kazancın kaynağını gizleme ya da transferini gizleme eğilimi görülmektedir. Bu eğilim karapara aklama faaliyetlerini ve vergi cennetlerini gündeme getirmektedir. Karapara aklama ve vergi kaçırma gibi faaliyetler vergi cennetlerinin kullanılması suretiyle terörist gruplara ve bu gruplara kaynak desteği sağlayanlara, aktarılan kaynakların kökeninin gizlenebilmesi ve kökeni gizlenen kaynağın transfer noktasının saklanabilmesi için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu sebeple finans kaynaklarının oluşumu ve transferi bağlamında karapara aklama, yolsuzluk, vergi terörü ve vergi cennetleri gibi kavramlar terör finansmanı açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada söz konusu kavramlar ve terör finansmanı ile ilişkileri incelenmiş olup, terör finansmanına etkileri ortaya konmuştur. Buna ek olarak mücadele kapsamında hukuki ve mali önlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism had an important place on the global agenda within the 9/11 attacks to New York City, USA and it has controversial concepts of the international law. In recent years, most common method is the prevent the finance of the terrorism. It has important to examine the financing part, which is the most important basis of the phenomenon of terrorism which constitutes a major problem for all countries, and to evaluate the methods used for financing and the financial methods to be used in prevention. While terrorist organizations provide funding, the association uses legal or illegal means such as drug dealing, arms smuggling, etc. According to the methods used, there is a tendency to hide the source of the earnings or hide the money transactions. This trend raises money laundering activities and tax havens. Activities such as money laundering and tax evasion provide great advantages to terrorist groups and those who provide resource support to these groups through the use of tax havens, so that the origin of the transferred resources can be hidden and the transfer point of the origin can be hidden. Therefore, concepts such as money laundering, corruption, tax terrorism and tax havens are important in terms of the formation and transfer of financial resources in terms of terrorism financing. In this study, these concepts and their relations with terrorist financing have been examined and their effects on terrorism financing have been revealed. In addition, legal and financial measures were specified within the scope of the struggle.