Özerkleştirme ve özelleştirme teorileri ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi çalışmaları hakkında Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan yüksek öğrenimli sağlık personelinin .....
- Tez No: 59282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 521
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi çalışmaları hakkında, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde görevli Yüksek Öğrenimli sağlık personelinin düşüncelerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan ve 41 sorudan oluşan anket formu, 79 ildeki Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan toplam 2507 Yüksek Öğrenimli sağlık personeline uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden 1205 tanesi cevaplandırılmış ve cevaplandırılan anketler araştırmacı tarafından SPSS for Windows İstatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Personelin %81,2'sinin Sağlık Bakanlığının, hastanelerin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi çalışmalarında gerekli tanıtım, bilgilendirme ve ikna çalışmalarım yapmadığını düşündükleri ve yapılan çalışmaları ise yetersiz buldukları anlaşılmıştır. Personel çoğunluğunun, hastanelerin; özerkleştirilmiş sosyal kurumlar ve özerkleştirilmiş işletmeler olarak işletilmesi gerektiğini düşündükleri görülmüştür. Dolayısıyla, özerMeştirme sonucunda daha kaliteli hizmet vereceklerini belirtmişlerdir. Özerkliğin mali ve idari açısından olması gerektiğini düşündükleri anlaşılmıştır. Personelin %50,9'unun hastanelerin özelleştirilmesi fikrini benimsedikleri; meslek grupları içerisinde ise, hastanelerin özelleştirilmesi fikrini benimseyenlerin oranının en fazla doktor, dişhekimi ve eczacı meslek grubunda olduğu anlaşılmıştır (%57,5). Personel çoğunluğunun; ülkemiz sağlık sektörü ve toplumun, hastanelerin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesine hazır olmadığım düşündükleri anlaşılmıştır. Personelin %84, Tinin, hastanelerin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi uygulamasına başlamadan önce, görüşlerinin alınmasını gerekli gördükleri anlaşılmıştır. Personelin %59,8'inin hastanelerin doğrudan özelleştirilmesini istemedikleri; kamuoyu ve toplumsal uzlaşma sağlandıktan veya hastanenin özerkleştirilmesinden sonra özelleştirilmesini önerdikleri anlaşılmıştır. Personelin %60,3'ü hastanelerde istikrarlı bir özelleştirme yapılabilmesi için öncelikle genel sağlık sigortası uygulamasının getirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda; mevcut sağlık sistemindeki acil çözüm bekleyen problemlerin öncelikle çözülmesinin zorunlu olduğu belirtilmiştir. Diğer yandan, konunun yeniden bilimsel bazda ve ülke gerçekleri dikkate alınarak incelenmesi gerektiği; kamuoyu oluşturulduktan ve hastane çalışanlarının konu hakkındaki görüşleri alındıktan ve genel sağlık sigortası ülke geneline yaygınlaştırıldıktan sonra, hastanelerin özerkleştirilmesinin ve özelleştirilmesinin (özelllikle tıbbi olmayan hizmetlerde) düşünülebileceği önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Özerkleştirme/Özelleştirme, Hastanelerin özerkleştirilmesi ve Özelleştirilmesi, Personel Düşüncelerinin Tespiti IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the opinions of academician health personnel about the autonomization and privatization of Health Ministry's hospitals. A questionnary concerning 41 alternatives was arranged for this purpose and subjected to 2507 academician health personnel working on hospitals of Health Ministry throughout the country. 1205 of the questionnaries were answered and the data obtained was interpreted by SPSS Windows Statistical Programme. The results of the study were as fallows: The 81,2 % of the personnel thinks that The Health Ministry does not efford sufficiently for the privatization and autonomization of the hospitals. The majority of the personnel thinks that the hospitals must be autonomized social institutions and autonomized interprises. Hence they concluded that in the result of an autonomization the services offered by the hospitals will be more qualified. They added that the autonomy must be applied namely in financial and directoral sectors. 50,9 % of the personnel adopts the idea of privatization of hospitals. Between the profession groups especially the dentists, doctors and the pharmacists approbates the idea of privatization of the hospitals (%57,5). The majority of the personnel thinks that our country's health sector and the society is not ready for the privatization and autonomization of the hospitals. The 84,1 % of the personnel thinks that before the beginning to the privatization and autonomization one must get the opinion of the personnel. The 59,8 % of the personnel refuse a direct privatization of the hospitals and prefers in a first step an autonomization and a following privatization, if a social consensus is preestablished. The 60,3 % of the personnel determines that for an established privatization it is a prerequisite to put in practice a general health assurance system. In the result of this study it is determined that the urgent problems of health system must be immediately resolved. However, this subject must be assessed on scientific base with taking the truth of the country in account. Consequently, a public opinion must be established and a general health assurance system must be extented all around the country prior to a privatization and autonomization. Key words : Autonomization/Privatization, Autonomization and Privatization of Hospitals, Determination of the personel's idea.