Sosyal medya kullanım pratikleri bağlamında TV haberciliğinde dönüşüm
Transformation in TV news broadcasting in the context of social media usage practices
  1. Tez No: 586334
  2. Yazar: ÖZGE MAYETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sanal topluluklar ve ağlar aracılığıyla bilgi, fikir, kariyer ve diğer ifade biçimlerinin oluşturulmasını ve paylaşılmasını kolaylaştıran sosyal medya etkileşimli bilgisayar aracılı teknolojilere sosyal medya denilmektedir. Kullanıcılar genellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki web tabanlı teknolojiler yoluyla sosyal medya servislerine erişebilir veya mobil cihazlarına (örneğin akıllı telefonlar ve tabletler) sosyal medya işlevselliği sunan hizmetleri indirebilirler. Kullanıcılar bu elektronik hizmetlerle etkileşimde bulundukça, bireylerin toplu etkileşimde bulunabilecekleri platformlar ortaya çıkmıştır. Haber medyası ve televizyon haberciliği, yirminci yüzyılın büyük bir bölümünde insanların hafızasının şekillenmesinde önemli bir araç olmuştur. Pek çok haber kanallarda sunulduğu gibi artık kullanıcı sayıları hızla yükselen sosyal medya platformları da buna bir alternatiftir. Bununla birlikte, gazetecilik etkisi daha az önem kazanırken, Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri kullanıcılar için sürekli bir haber kaynağı sağlamaktadır. Web 2.0 ile bireylerin haberleri izleme ve takip etmede sosyal medya platformları bir alternatif haline gelmiştir. Bununla birlikte, gazetecilik etkisi de giderek azalmıştır. Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ise birer televizyon ve habercilik kaynağı halini gelmiştir. Bu gelişmeler ile sosyal medya haberciliğe de farklı bir boyut kazanmış, geleneksel televizyon yayıncılığında yer alan haber izlenme oranlarında düşüşler gözlenmiştir düşmüştür. Bu bağlamda değişen habercilik anlayışının sosyal medya ile birlikte hangi noktaya ulaştığı anlamaya yönelik 402 kişi üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezleri chi-square testi ile test edilmiş ve çoğu hipotez desteklenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcılar, ana akım medyadaki haberleri sosyal medyaya oranla güvenilir bulmaktadır. Televizyon haberlerini de sosyal medyaya oranla daha taraflı görmektedir. Diğer taraftan erkeklerin kadınlara oranla sosyal medya aracılığıyla yayılan haberleri daha güvenilir bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media interactive computer-mediated technologies that facilitate the creation and sharing of information, ideas, careers and other forms of expression through virtual communities and networks are called social media. Users can often access social media services through web-based technologies on desktops and laptops, or download services that provide social media functionality to their mobile devices (such as smartphones and tablets). As users interact with these electronic services, platforms have emerged where individuals can interact collectively. News media and television journalism have been an important tool in shaping people's memory for most of the twentieth century. Social media platforms, which are rapidly increasing in number of users, are an alternative to this as well as many news channels. However, while journalistic influence is less important, social networking sites such as Facebook, YouTube and Twitter provide a constant source of news for users. With Web 2.0, social media platforms have become an alternative for individuals to follow and follow news. However, the impact of journalism has also diminished. Social networking sites such as Facebook, YouTube and Twitter have become sources of television and journalism. With these developments, social media has gained a different dimension in journalism, with decreases observed in news coverage rates in traditional television broadcasting. In this context, a study was conducted on 402 people in order to understand the point where changing journalism approach reached with social media. The research hypotheses were tested with chi-square test and most hypotheses were supported. As a result of the research, the participants find the news in the mainstream media reliable compared to the social media. He sees television news more biased than social media. On the other hand, men find the news spread through social media more reliable than women.