The impact of information technology (IT) on banking system: Case of Iraq/Erbil Central Bank
Bilgi teknolojisinin bankacılık sistemine üzerindeki etkileri: Irak/Erbil Merkez Bankası
  1. Tez No: 639398
  2. Yazar: MUSTAFA ABDUL HAMID MAJID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖKÇE DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde bankalar tarafından kullanılan internet ve uzantıları ile ilgili yaşanan zorluklar hızla artmaktadır. Çalışma, özel bankalarda kullanılan ancak kamu bankalarında kullanılmayan ATM gibi teknolojilerin kullanımını test ederek teknolojinin kabulü konusunda bilgi birikimine katkı sağlamaktadır. Erbil'deki internet bankacılığı, Erbil özel bankalarının çoğunun bir çeşit internet kullanımını benimsemesi ve müşterilerine hizmet etmek için web sitelerini açmasıyla birlikte 2015 yılından bu yan hızla gelişmiştir. Bilgi teknolojisi (BT), özellikle bankacılık hizmetinde kuruluşların tüm faaliyetleri için çok önemli hale gelmiştir. Erbil'de bankalar kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kamu bankaları, bir bütçe aracılığıyla hükümet tarafından finanse edilir ve işlevlerinin çoğu onlar tarafından gerçekleştirilir. Özel bankalar ise, kontrol ve yönetimin çoğunlukta olduğu bankanın hissedarlarının elinde olduğu özel sektör tarafından finanse edilmektedir. Her iki banka türü de aynı hizmeti sunmaktadır, ancak faiz oranları arasında farklılık görülebilmektedir. Bu çalışma, performans beklentisi, sosyal etki, öz yeterlilik, algılanan güven ve kontrol odağında insanların İnternet bankacılığını kullanma niyetleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma sonuçları hipotezleri destekler niteliktedir ve değişkenler arasındaki ilişki yaş, cinsiyet, eğitim ve deneyime göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the challenges are rapidly increasing with the use of the Internet and the extension used by the banks. The study added to the body of knowledge in the technology acceptance domain by testing and validating the use of technology for instance ATMs which is available in private banks but not in public. Internet banking in Erbil has developed rapidly since the year 2015 as most of the Erbil private banks have adopted some form of Internet usage and launched websites to serve their customers. Information technology (IT) has become very important for all activities of organizations especially in the service of banking. In Erbil, there are two types of banks namely: public banks and private banks. Public banks are financed by the government through a budget and the majority of functions are carried out by them. Whereas the private banks are financed by the private sector itself where the majority is held by shareholders of the bank which control and management are in the hand of them. Both types of banks offer the same services. But one can see the difference between interest rates. The proposed model of this study supported the influence of performance expectancy, social influence, self-efficacy, perceived trust, and locus of control on people's intention to use Internet banking. Part of these relationships was moderated by gender, age, education, and experience.