Üreter obstrüksiyonlarında serbest oksijen radikallerinin rolü ve tedavide Verapamil ile Alpha-Tokoferol'ün yeri (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 58635
  2. Yazar: KEMAL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışmada, tek taraflı komplet ureter obstrüksiyonu sonrası böbrek fonksiyonları ve böbrek parankimindc gelişen reperfuzyon hasarlanmasında serbest oksijen radikallerinin (SOR) rolü ve ot-tokoferol (E vitamini) ile bir kalsiyum kanal blokeri olan verapamilin bu hasarı önlemedeki etkisi araştırıldı Bu amaçla sıçanlar 4 gruba ayrıldı. Sağ nefrektomiyi takiben Grup I hariç diğer gruplara sol üreter obstrüksiyonu uygulandı. 24 saat süren obstrüksiyon sonrası serum üre ve krcatinin ölçümleri ile böbrek fonksiyonları, serum MDA ve doku MDA ölçümleri ile SOR aktivitesi belirlendi. Serum üre, kreatinin ve MDA düzeylerinde anlamlı bir fark izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study aimed to study, the role of free radicals as to the renal functions and damage to renal parancymal tissue in reperfusion injury after releasing of complet unilateral ureteral obstruction and the effects of a-tokoferol (vitamin E) and verapamil which is one of calcium channel bloker to prevent this damage. In order to investigate these relations, all rats were randomized in four groups. After right side nephrectomy, left ureteral obstruction performed to all rats except the ones in the first group. Renal functions and free radical activity were determined by measuring blood urea, creatinin, MDA and tissue MDA levels after releasing ureteral obstructions 24 hours later. There was no significant difference in blood urea, creatinin and MDA levels in all groups (p>0.05). Increases in the tissue MDA levels were significantly lower in the group used vitamin E than the other. Histopathologic changes were also similar with the biochemical results. It was shown that also free radical activity has a role in reperfusion injury due to releasing of ureteral obstructions, and medical treatment may be helpful to decrease this damage. 37