Avrupa Birliği'nden katılım öncesi yardım aracı (IPA) ile temin edilen yardımların Türk vergi sistemi karşısındaki durumu
Taxation status of aids given by European Union via instrument for pre-accession assistance (IPA)
- Tez No: 586349
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Avrupa Birliği'ne aday ülkelerdeki standartların birlik standartlarına yükseltilmesi için IPA kapsamında yapılan mali yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar kapsamında sağlanan fonlar temin edildiğinde, harcandığında vb. durumlarda Türk Vergi Sistemi karşısında verginin konusu olabilmektedir. Söz konusu fonların Türk Vergi Sistemi karşısındaki durumları tüm vergi, resim ve harçlar dikkate alınarak incelenmiş ve ortaya çıkan sorunlara değinilmiştir. AB'nin aday ve potansiyel aday ülkelere verilen mali yardımların temelini oluşturan programların irdelenerek, temin edilen fonların Türk Vergi Sistemi karşısındaki durumunun ortaya konmasının amaçlandığı bu çalışmada, yapılan yardımlar üzerinden vergi toplanamamasına rağmen yardımların ekonomiye katkısının büyüklüğü nedeniyle yardımların olumlu katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IPA is the main instrument for adjusting candidate country's standart to comply with EU standarts. Transactioans of funds that provided within IPA programme could be subject of a tax in Turkish Taxation Legislation. In this paper, transactions of funds are mentioned/examined whether they are eligible to tax under Turkish Taxation Legislation or not. Purpose of this study is to probe EU Assistance programmes for canditate and potential candidate countries and then find out taxation status of funds that provided via these programmes in Turkish Taxation Legislation. From this point of view it is considered that IPA aids are beneficial to the Turkish Economy although there is taxable loss because of aids.