Agreement between the EU and Turkey on the readmission of persons residing without authorisation
Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında izinsiz ikamet eden kişilerin geri kabulüne ilişkin antlaşma
- Tez No: 586352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği Geri Kabul Antlaşmalarının uygulama alanı ve temel hukuki dayanaklarını değerlendirme amacıyla yazılmıştır. Öncelikle, bu tezde düzensiz göçle mücadele etmek için hedef alınan üçüncü ülkelerle yapılan Avrupa Birliği Geri Kabul Antlaşmalarının ana hatlarını belirleyen unsurlar incelenmiştir. İkinci olarak, Avrupa Birliği ve üye devletlerinin Geri Kabul Antlaşmaları kapsamında yetki alanları ve türleri, bu yetkilerden doğan sorumluluklarıyla beraber analiz edilmiştir. Üçüncü olarak, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında izinsiz ikamet eden kişilerin geri kabulüne ilişkin Antlaşmanın koşulları ve akit taraflara belirlediği yükümlülükler ele alınmıştır. Takiben, bu antlaşmanın uygulanmasını ve yürürlüğe konmasını etkileyen ve engelleyen sorunlar, ilgili iltica ve insan hakları hukukunu da içererek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to determine the European Union Readmission Agreements within its scope of application and its legal basis. The first aim on the thesis focuses on the outlines of the Readmission Agreements concluded by the European Union targeting third countries to combat with irregular migration. Secondly, the division of the use of powers and along with their responsibilities arisen by the European Union and its Member States are analysed. Thirdly, the Agreement between the European Union and the Republic of Turkey on the readmission of persons residing without authorisation is scrutinized in relation with its clauses and provisions. And followingly, the deficiencies on the implementation and application of the Readmission Agreement are reviewed in conjunction with human rights and asylum law.