Reklamlarda sağlıklı yaşam miti
The myth of healthy living in advertising
- Tez No: 586354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YÜCEBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gündelik yaşantımızın bir parçası haline gelen reklamlar, ihtiyaçlarımızı tanımlama süreçlerinde önemli bir bilgi kaynağıdır. Bu durum, meta merkezli tüketim piyasalarının bir hakikati olarak ortaya çıkmaktadır. Tüketim piyasalarının genişlemesi metaları kullanım değerlerinin ötesine taşıyan reklam stratejilerine bağlıdır. Tüketimi tetikleyen bir reklamın başarısı, hedef kitlesinin duygu ve tutumlarını iyi tespit etmesini gerektirmektedir. Günümüzde,“doğal”,“sağlıklı”,“genç”,“güzel”gibi“ideal”yaşam formlarına yönelik güçlü talepler, reklam stratejilerinin de temel motivasyonudur. Mitsel müdahalelerle yeniden tanımlanan bu talepler, bedeni tüketim odaklı bir ahlak doğrultusunda kurmaktadır. Fetişleştirilerek yeniden inşa edilen beden, tüketim nesnesine indirgenmektedir. Reklamlardaki“sağlıklı yaşam miti”ile rasyonalize edilen bu süreçlerin nasıl işlediğini araştıran bu tez, göstergebilimsel bir perspektif ile niteliksel analiz yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advertising, which has become a part of our daily life, is an important source of information in defining our needs. This situation emerges as a reality of commodity-centric consumption markets. The expansion of the consumer markets depends on advertising strategies that take commodities beyond their use. The success of an advertising that triggers consumption requires that the target audience should be able to determine their feelings and attitudes well. Today, strong demands for“ideal”life forms such as“natural”,“healthy”,“young”and "beautiful are the main motivations of advertising strategies. These demands, redefined by mythical interventions, establish the body in line with a consumption-oriented morality. The body reconstructed by fetishization is reduced to the object of consumption. This thesis investigates how these processes, which are rationalized with 'the myth of healthy living in advertisements', perform qualitative analysis with a semiotic perspective.