Çevik yazılım geliştirme yönetiminin firma performansına etkisi
The effect of agile software development management on company performance
- Tez No: 586377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeye ayak uydurma ve rekabet avantajını sağlama ihtiyacından dolayı işletmeler, yeni yöntemler kullanmaya ve yaratıcı uygulamalar geliştirmeye çalışmaktadır. Uygulama geliştirme sürecinde kullanılan metodoloji sürecin başarılı ya da başarısız olmasında en önemli etkiye sahiptir. Aynı şekilde çalışanların daha etkili ve verimli çalışabilmesi, performans ve motivasyonun arttırılması için uygulanacak metodolojinin seçimine dikkat edilmesi de önem arz etmektedir. Bu tez çalışması, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yazılım geliştirme süreçlerinde tercih ettiği yöntemleri araştırmakta ve bu yöntemlerin firma performansına olan etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu maksatla yazılım geliştirme yöntemleri incelenmiş, yöntemlerin çalışan performansına etkisi üzerine araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında analiz yapabilmek adına anket/ölçek soruları hazırlanmıştır. Bu çalışmada geleneksel ve çevik yazılım geliştirme yöntemleri karşılaştırılmış, firma performansına etkisi SPSS programı kullanılarak istatistiki analiz yöntemleriyle incelenmiş, çevik yöntemlerin çalışanlar tarafından kabul gördüğü ve iş süreçlerinde başarılı bir şekilde uygulanmasının sonucunda firma performansına olumlu yönde etki ettiği sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the need to adapt to the developments in technology and to provide competitive advantage, enterprises are trying to use new methods and to develop creative applications. The methodology used in the application development process has the most important effect on the success or failure of the process. In the same way, it is also important to pay attention to the selection of the methodology that will be applied to increase the performance and motivation of the employees. This thesis investigates the methods preferred by software companies in the banking sector and measures the effects of these methods on firm performance. For this purpose, software development methods were examined and the effect of these methods on employee performance was investigated. Questionnaire / scale questions were prepared in order to conduct analysis. In this study, traditional and agile software development methods were compared, the effect on firm performance was analyzed with statistical analysis methods using SPSS program, and it was revealed that agile methods were accepted by the employees and as a result of successful application in business processes, they had a positive effect on firm performance.