Leiurus abdullahbayrami zehirinin a549 akciğer kanser hücre hatlarında hücre canlılığı ve apoptoz üzerine etkilerinin araştırılıması
Investigation of the effects of leiurus abdullahbayrami venom on cell viability and apoptosis in a549 lung cancer cell lines
  1. Tez No: 586421
  2. Yazar: NAHİDE FİDANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ÖNDERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akciğer kanseri, dünyadaki en yaygın kanser türünden biridir ve kansere bağlı ölümün önde gelen nedenidir. Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan, endemik bir akrep türü olan Leiurus Abdullahbayrami zehirinin A549 Akciğer kanser hücre hatlarında apoptopik etkileri araştırıldı. Doğal ortamlardan toplanan akreplerin zehri, elektriksel uyarım yöntemi ile sağılmıştır. Elde edilen zehir; dilüe edilerek, A549 kanser hücre hattı üzerinde, MTT hücre canlılığı testi ile IC50 dozu belirlendi. IC50 dozunda akrep zehiri 24 saat süre ile A549 hücre hattına uygulandı ve apoptoz açısından sonuçlar değerlendirildi. Tüm deneyler üç tekrarlı yapıldı. Uygulanan dozda akrep zehirin, apoptozun hangi yolağı indüklediğini belirlemek amacıyla Bax, Bcl-2, kaspaz-3 ve atg5 genlerinin ekspresyon kantifikasyonu ACTB geni referans olarak kullanılıp kontrol grubuna göre normalize edildi. Relatif kantifikasyon“2-∆∆CT Yöntemi”kullanılarak yapılan hesaplamanın sonucuna göre Bax proteini kontrol grubuna kıyasla 3 kat artış gösterdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most common types of cancer in the world and it is the leading cause of cancer-related death. In this study, the apoptotic effects of venom of scorpion species Leiurus abdullahbayrami, endemic to Turkey on A549 lung cancer cell line were investigated. The venom was milked by electrical stimulation method from scorpions collected from natural environments. IC50 dose of venom was determined by MTT cell viability test on A549 cancer cell line. Scorpion venom was administered to the A549 cell line for 24 hours at the concentration of IC50 and apoptotic markers were then evaluated. All experiments were performed in triplicate. Expression of Bax, Bcl-2, caspase-3 and atg5 genes was determined to determine which apoptotic pathway is induced by venom. ACTB gene was used as control gene. Calculation using relative quantification“2-∆∆CT Method”.According to this calculation Bax protein was observed to increase 3-fold compared to the control group.