Özel hastanelerin kentsel çevre kalitesine etkisine yönelik bir inceleme: Acıbadem Hastanesi örneği
A case study on the effect of private hospitals on urban environmental qualit
- Tez No: 586454
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK KAYPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevre kalitesi olmadan kaliteli bir yaşam sürmek hayalden ibarettir. Çevre kalitesi yaşam kalitesine eşittir ve sürdürülebilir kalkınma için etkili faktörlerden biridir. İnsanlar kentlerde yaşamaya başladığında, kentsel çevre kalitesi de önem kazanmıştır. Kent, sahip olduğu doğal ve yapılı unsurlarla belirli bir çevrede yer seçer ve bu çevre, doğal olsa da olmasa da belirli bileşenlere sahip olmalıdır. Kentsel çevre kalitesine etki eden birçok neden vardır bunlardan biri özel hastanelerdir. Özel hastaneler ve etkileri her zaman tartışılmıştır. Özel hastanelerle ilgili tartışmalardan biri de kentsel çevre üzerindeki etkileridir. Bu çalışmada da özel hastanelerin kentsel çevre kalitesine etkisine Acıbadem Adana Hastanesi örneği araştırılmıştır. Bu araştırma Acıbadem Adana Hastanesi'nin üzerine bir çalışma yaparak özel hastanelerin kentsel çevre kalitesine nasıl etki ettiği sorusuna cevap aramıştır. Yapılan araştırma sonucu özel hastanelerin ve Acıbadem Adana Hastanesi'nin kentsel çevre kalitesine olumlu etkisi söz konusudur. Bu araştırma 151 kişiye yapılmıştır ve anket soruları 10 soru ve 6 maddeden oluşmaktadır. Katılımcılara yapılan anket araştırmasında, katılımcıların Acıbadem Adana Hastanesi'nin kentsel çevre kalitesine olumlu etkisini teyit etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
To live a quality life without environmental quality is just a dream. The quality of the environment is equal to the quality of life and is an effective factor for sustainable development. When people start living in cities, the quality of urban environment has also gained importance. The city chooses a place in a certain environment with its natural and built elements and this environment should have certain components, whether natural or not. There are many reasons affecting the quality of the urban environment, one of which is private hospitals. Private hospitals and their effects have always been discussed. One of the discussions about private hospitals is their impact on the urban environment. In this study, the sample of Acıbadem Adana Hospital on the effect of private hospitals on the quality of urban environment was investigated. This research conducted a study on Acıbadem Adana Hospital and sought answers to the question of how private hospitals affect the quality of urban environment. As a result of the research, private hospitals and Acıbadem Adana Hospital have positive effects on the quality of urban environment. This research was conducted on 151 people and the questionnaire consisted of 10 questions and 6 items. In the survey conducted to the participants, they confirmed the positive effect of the participants on the quality of the urban environment of Acıbadem Adana Hospital.