Bankaların finansal performanslarının CAMELS derecelendirme sistemi ile analizi: BİST banka endeksi örneği
Analysis of financial performance of banks with CAMELS rating system: An application on BİST banking index
- Tez No: 586453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul Banka Endeksi' nde faaliyet gösteren bankaların finansal performanslarının CAMELS Derecelendirme Sistemi ile analiz edilmesidir. Dolayısıyla, 2008-2017 dönemine ilişkin finansal tablolardan elde edilen oranlar kullanılarak söz konusu dönemde Borsa İstanbul' da pay senetleri işlem gören bankaların finansal performansları CAMELS Derecelendirme Sistemi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, BİST Banka Endeksinde işlem gören bankaların çalışma dönemindeki sermaye yeterlilik oranları Basel Kriterleri ile uygun olmakla birlikte, genel olarak bankaların CAMELS derecelendirme notları problemli ve bir dereceye kadar endişe verici olarak kabul edilen“3”notuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the financial performance of the banks listed in the BIST Banking Index with the CAMELS Rating System. Therefore, for evaluating of the CAMELS degrees of the banks, a data set was formed from the financial statements by the calculated ratios of the banks, covering the period of 2008-2017. The findings of the CAMELS Rating System analysis have shown the capital adequacy ratios of the banks traded in the BIST Banking Index during the working period are in line with the Basel Criteria, but in general, the banks' CAMELS ratings have a“3”rating degree, which is considered problematic and to some extent alarming.