Otoyol projelerinin finansman yöntemleri ve örnek uygulama
Financing methods of highway projects and sample application
  1. Tez No: 586504
  2. Yazar: HASAN SAFA ÇIKRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADEM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dünyada ve Türkiye'de ülkelerin gelirlerindeki ve nüfuslarındaki artışa paralel olarak altyapı yatırım ihtiyaçları artmaktadır. Yatırım maliyetlerinin yüksek olduğu altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesinde bütçe imkanlarının yetersiz kalması devletleri alternatif finansman kaynakları arayışına sevk etmektedir. Özellikle 1980 sonrasında altyapı yatırımlarının, bütçe imkanları ile yapılmak yerine geliştirilen alternatif finansman yöntemleri olan YİD ve GOS ihracı yoluyla hem Ülkemizde hem de dünyada yapıldığı görülmektedir. Bu çalışmamızın esas amacı büyük altyapı yatırımlarının finansmanında yeni ve sürdürülebilir alternatif finansman yöntemleri geliştirmektir. Bu amaçla halihazırda uygulanan finansman modelleri anlatılarak uygulama aşamasında üretilen alternatif modellerle kıyaslanacaktır. Bu kapsamda Ülkemizdeki GOS uygulamasından farklı olarak anapara geri ödemeli GOS ihracı ve hasılat paylaşımlı GOS ihracı adı altında iki finansman yöntemi geliştirilecek; örnek olarak fiilen var olan bir YİD sözleşmesi kapsamında, bu iki GOS modeli, YİD ve bütçe imkanları ile finansman modellerinin üreteceği sonuçlar değerlendirilecektir. Finansman modellerinin ürettiği sonuçların değerlendirilmesinde NBD ve iç verim oranı analizleri kullanılacaktır. Değerlendirmelerimizin hedefi, finansman modellerinin yedi farklı senaryoda Devletimiz ve GOS sahipleri açısından üreteceği kıyaslanabilir sonuçlara ulaşarak yeni geliştirdiğimiz finansman modellerinin uygulanabilirliğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in population and income in the world and Turkey is increasing infrastructure investment needs. Inadequacy of budgetary opportunities in the realization of infrastructure investments with high investment costs forces governments to seek alternative sources of finance. It is seen that especially after 1980, infrastructure investments are made both in our country and in the world through the export of Build-Operate-Transfer(BOT) and Revenue Sharing Certificates (RSC), which are alternative financing methods developed instead of being made with budgetary opportunities. The main purpose of this study is to develop new and sustainable alternative financing methods for the financing of infrastructure investments. For this purpose, the current financing models will be explained and compared with the alternative models produced during the implementation phase. In this context, unlike RSC application in our country, two methods of financing will be developed under the name of RSC issue with principal refund and RSC issue with revenue sharing. Within the scope of a BOT contract that actually exists as a project, the results of these two RSC models, BOT and goverment budget financing models will be evaluated. Net Present Value and internal rate of return analyzes will be used to evaluate the results of financing models. The objective of our assessments is to demonstrate the feasibility of the newly developed financing models by achieving comparable results for our State and RSC owners in seven different scenarios.