The effectiveness of EFL students' peer feedback practices in composition classes: A case study at a state university in Turkey
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma derslerindeki akran dönütü uygulamalarının etkililiği: Türkiye'de bir devlet üniversitesinde bir durum çalışması
- Tez No: 586516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL ERÖZ TUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye'nin merkezindeki bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık eğitimi veren yüksekokulunda yapılan bu durum çalışması, İngilizce hazırlık öğrencilerinin kompozisyon derslerinde aldıkları akran dönütünü yazdıkları kompozisyonları gözden geçirme sürecinde ne derece dahil ettiklerini, bu öğrencilerin ve bu öğrencilerin akademik yazma derslerine giren öğretim görevlilerinin akran dönütü uygulamalarının etkililiği üzerine düşüncelerini, ve her iki katılımcı grubunun da bu uygulamaların geliştirilmesine dair önerilerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, 100 öğrenci ve 9 öğretim elemanının katılımıyla, 2018-2019 akademik yılı bahar döneminde yürütülmüş olup, çalışma verileri öğrencilerin akran dönütü oturumlarındaki tartışmalarının, kompozisyon taslaklarının ve akran dönütü kontrol listelerinin incelenmesi, öğrenci anketleri, belirli sayıda öğrenciyle yapılan uyarılmış hatırlatma oturumlarıyla, ve öğretim görevlileriyle yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin aldıkları akran dönütünün yarısından fazlasını kendi seçimleri doğrultusunda kompozisyon düzeltmelerine dahil ettiklerini, ve öğrencilerin çoğunlukla noktalama işaretleri, heceleme gibi mekanik düzeltme gerektiren, ve dilbilgisi ve kelime kullanımlarının doğruluğuna dayalı akran dönütlerini dahil ettiklerini açığa çıkarmıştır. Öğrencilerin görüşleri, beraberinde yaşadıkları problem ve zorlukları da paylaşmalarına rağmen genel anlamda akran dönütü uygulamalarını kendi yazarlık gelişimleri, sosyal gelişimleri ve kompozisyon düzeltmeleri bakımından yararlı bulduklarını göstermiştir. Öğretim görevlilerinin de akran dönütü uygulamalarının öğrencilerinin yazarlık gelişimi ve sosyal gelişimine katkısı noktasında öğrencilerle benzer görüşlere sahip olup bu uygulamaları genel anlamda yararlı buldukları görülse de, gözlemlerine dayanarak bu uygulamaların öğrencilerin kompozisyon düzeltmeleri üzerinde etkililiğine öğrenciye bağlılığını da vurgulayarak daha şüpheli yaklaştıkları anlaşılmıştır. Önerileri bakımından, öğretim görevlilerinin önerilerinin öğrencilerin akran dönütü uygulamalarını daha etkili ve yapılandırılmış hale getirmeye, öğrencilerin önerilerinin ise daha çok akran dönütü paylaşımı yapmaya yönelik olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conducted in the preparatory school of a state university in central Turkey, this thesis study aimed to investigate the extent to which EFL students incorporate peer feedback into their essay revisions, to explore EFL students' and EFL instructors' views on the effectiveness of the peer feedback practices and also their suggestions for improving these practices. The study was carried out with 109 participants, including 100 EFL students and 9 EFL instructors in the second term in 2018-2019 academic year. The data were collected from EFL students through the analyses of students' discussions in the peer feedback sessions, their drafts and peer feedback checklists, student surveys and stimulated recall sessions, and semi-structured interviews were conducted with EFL instructors. The findings of the study revealed that students selectively incorporated more than half of the peer feedback they received, and they mostly incorporated peer feedback on mechanics, grammatical accuracy and lexical accuracy. Regarding their views on the effectiveness of their peer feedback practices, it was observed that despite also reporting the problems and difficulties they had during their peer feedback practices, students mostly found peer feedback practices useful for their improvements as writers, their social skills and the improvements on their essays. Although they shared similar views with students on the contributions of their peer feedback practices to students' improvements as writers and their improvements in social skills, the instructors were observed to be more doubtful about the effectiveness of the students' peer feedback practices on students' essay revisions based on their observations. In terms of student and instructor suggestions, it was seen that while the instructor suggestions were more about making the students' peer feedback practices more effective and structured, the students' suggestions were found to be mostly related to their desire to exchange more feedback.