Oral peer feedback in process approach implemented EFL writing classes
Süreç yaklaşımı uygulanan İngilizce yazılı anlatım sınıflarında akran dönütü
- Tez No: 89990
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kubaşık öğrenme teorisinin ve süreç yaklaşımının bir yansıması olarak, akran dönütü süreç yaklaşımı uygulanan yazılı anlatım sınıflarında kullanılmaktadır. Öğretmenler, akran dönütü kullanarak, öğrenci yazarlara okuyucuyu varlığından haberdar olmayı geliştirmede, yazar merkezli metinden okuyucu merkezli metne geçmede, ve taslak çalışma yapmaya motive etmede, yardımcı olmayı amaçlamaktadırlar. Buna karşın, sınıf deneyimleri, akran dönütü kullanmayı pek teşvik edici değildir ve öğretmenlerin akran dönütünün etkililiği konusunda endişeleri vardır. Bunlar, sınıfı hedef alan, pek çok çalışmayı başlatmıştır ve araştırmacılar, okuyucuların akran dönütü verme esnasında üstlendiği roller ve akran dönütüne karşı tutumları gibi, akran dönütünü etkileyen değişik faktörleri araştırmaya başlamıştır. Bu tür ampirik çalışmalara bağlı olarak, bu çalışmanın amacı İngilizce Yabancı Dil öğrencilerinin üstlendiği rolleri, değişik rollerdeki okuyucuların kullandığı işlev ve içerik kategorilerini, onlann akran dönütüne karşı tutumlarını ve en son olarak, okuyucunun benimsediği rol ile yazar tutumu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, iyi düzeyde yazma becerisine sahip İngilizce Yabancı Dil öğrencileri seçilmiş ve analiz için, iki tür veri toplanmıştır. Birinci tür veri, 16 çift öğrencinin, akran dönütü esnasındaki etkileşimlerinden oluşmaktadır ve diğeri ise, deneklerin akran dönütüne karşı tutumlarını ifade ettikleri metinlerdir. Verilerin niteliksel analizi, bu çalışmadaki Türk öğrencilerin, yazara ve metnine karşı dört değişik rol üstlendiğini göstermiştir. Saptanan roller,“otoriter,”“yorumlayıcı,”“araştırıcı,”ve“paylaşımcıdır.”Verilerin niceliksel analizi ise benimsenen rollerde kullanılan, içerik ve işlev kategorileri arasında farklılıklar olduğu göstermiştir.Ill Metinlerin incelenmesi, deneklerin, akran dönütüne karşı tutumları açısından, dört farklı gruba ayrıldıklarını göstermiştir. Bunlar,“pozitif,”“negatif,”“karmaşık,”ve“öğretmen dönütünü tercih etme”dir. Denekler aynı zamanda, akran dönütünün, içerik, organizasyon ve stil konularındaki olumlu etkilerinden bahsetmişlerdir. Diğer taraftan, deneklerin yorumlan, öğrencilerin eleştirmen olarak sınırlılıkları ile akran dönütü verme sürecinin düzenlenmesiyle ilgili kısıtlılıklar üzerinde yoğunlaşmıştır. Okuyucunun benimsediği rol ile yazarın akran dönütüne karşı tutumu arasındaki ilişki incelendiğinde ise, bu iki değişken arasında belirgin bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
As a reflection of the co-operative learning theory and the process approach, peer feedback is used in process approach implemented writing classroom. By this, teachers aim at helping student writers to develop a sense of audience, to move from writer-based prose to reader- based prose, and to motivate for revision. Despite this, classroom experiences are not very encouraging about using peer feedback, and teachers have reservations about the effectiveness of it. These initiated several classroom oriented studies, and researchers started to investigate different factors, such as stances readers adopt during peer feedback sessions and their attitudes towards peer feedback, that influence peer feedback. Based on the review of empirical studies, the purpose of this study is to investigate the stances adopted by EFL readers, function and content categories used by readers in different stances, their attitudes towards peer feedback and finally to investigate the relation between the reader's stance and writer's attitude. For this purpose, proficient EFL writers were selected and two sets of data were collected for analysis. First one consisted of the peer feedback interactions of the sixteen pairs and the other was the journals in which the subjects expressed their attitudes towards peer feedback. The qualitative analysis of the data indicated that Turkish readers in the study adopted four different stances towards the writer and the text. The observed stances are authoritative, interpretive, probing, and collaborative. The quantitative analysis indicated that there were differences between stances in terms of content and function categories used by these readers. Analysis of the journals indicated that subjects could be divided into four categories according to their attitudes towards peer feedback. These attitudes were positive, negative, mixed and prefer teacher feedback. The subjects also expressed the positive effects of peer feedback on content, and organization and style. On the other hand, their comments focused on limitations of students as critics and limitations of peer review task. Investigation of the relation between the reader's stance and the writer's attitude indicated no significant relation between these two variables.