Evaluating learner satisfaction by using data mining in learning environments
Veri madenciliği kullanarak öğrenme ortamlarında öğrenci memnuniyetini değerlendirme
- Tez No: 586522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi ve yüz yüze öğrenme ortamlarında öğrenci memnuniyetini analiz etmek için Veri Madenciliği tekniklerini uygulamak ve yükseköğretimde öğrenme ortamı tercihleri hakkında tahminlerde bulunmaktır. Bu tez çalışmasında, Rogers'ın yeniliğin yayılması teorisi, eğitimde yapılandırmacılık ve bilişsellik öğrenme teorileri, Gagne'nin öğrenme modeli teorilerine dayanılarak bütüncül bir model geliştirildi. Araştırma modeli, araştırmacı faktör analizi ve karar ağacı kullanılarak 229 yükseköğretim öğrencisiyle test edilmiştir. Tüm modelin sonuçlarına dayanarak, uygun öğrenme ortamının seçimi, öğrencilerin işbirlikçi öğrenme için hangi öğrenme ortamının daha iyi olduğu konusundaki inancından, hangi öğrenme ortamının öğrencileri etkisiz hale getirdiği, sınıfta bilgisayar kullanma endişesi, eğitimci ve öğrenci arasındaki iletişim, öğrenenlerin Bilgi ve Bilişim Teknolojisi'nin yararına yönelik inanç ve ders sırasında eğitimcilerin rolleri hakkında inanç, öğrenme ortamının öğrencileri etkisizleştirmeye neden olduğu inancı, ders sırasında bilgisayar kullanma endişesi, eğitimci ve öğrenici arasındaki iletişim hakkında inanç, inanç Bilgi ve Bilişim Teknolojisi'nin öğrenciler için yararı, eğitimcilerin ders sırasındaki rolleri, öğrenme stilleri gibi demografik bilgiler ve ebeveynlerinin eğitim düzeyleri hakkında inançları hakkında. Sonuçlar, öğrenme stilleri görsel ve işitsel, mantıksal ve kendi kendine çalışma olan öğrencilerin çevrimiçi öğrenme ortamlarını tercih ederken, öğrenme stili mantıklı ve grup çalışması ise geleneksel yüz yüze öğrenme ortamını tercih edeceğini göstermektedir. Ayrıca, ebeveynleri diğerlerinden daha yüksek bir eğitim derecesine sahip olan öğrenciler çevrimiçi öğrenme ortamlarını tercih eder. Bu çalışma, veri madenciliği algoritması olan karar ağacını kullanarak öğrenme ortamlarında öğrencinin memnuniyetini tahmin eden ilk çalışmalar arasındadır. Öğrencilerin yüksek öğrenimde öğrenme ortamı tercihlerini öngören öğrenci memnuniyeti ve tahmin edici faktörleri, bu çalışmada çeşitli teorileri bütünleştirerek karma öğrenme yaklaşımı perspektifinden incelenmiştir. Bunun nedeni, herhangi bir karma öğrenme modeli oluşturmadan önce, çevrimiçi veya yüz yüze öğrenme ortamları seçme faktörlerinin analiz edilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to conduct Data Mining techniques to analyze learner satisfaction in online and traditional face-to-face learning environments, and to predict about learning environment preferences in higher education. An integrated model was developed based on blended learning models, Rogers' Diffusion of Innovation Theory, Learning Theories: Constructivism and Cognitivism in Education and Gagne's Learning Model. The model was tested with 229 higher educational students using exploratory factor analysis and decision tree. Based on the results of the complete model, the selection of proper learning environment are affected by learners' belief about which learning environment is better for collaborative learning, belief about which learning environment cause to inactivate learners, fears about using PCs during class, belief about communication between educator and learner, belief about the usefulness of ICT for learners, and belief about educators' roles during class, belief about which learning environment cause to inactivate learners, fears about using PCs during class, belief about communication between educator and learner, belief about the usefulness of ICT for learners, belief about educators' roles during class, demographic information such as their learning styles, and their parents' educational level. The results show that the learners whose learning styles are visual and aural, and logical and self-study would prefer online learning environments while whose learning style is logical, and group-study would prefer traditional face-to-face learning environment. Also, the learners whose parents' have a higher educational degree than others would prefer online learning environments. This study is among the first to predict learner satisfaction in learning environments using a data mining algorithm, decision tree. Learner satisfaction and predicting factors of learners' learning environment preferences in higher education are investigated in this study from blended learning viewpoint with combining some popular educational theories. Before building a proper blended learning model, the factors of choosing online or face-to-face learning environments should be analyzed in detail.