Kayseri'de toplum içerisinde yaşayan yaşlılarda sağlığı geliştirmek, korumak ya da hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaç dışı yöntemlerin araştırılması
Investigation of non-medication methods used to improve, protect, or treat diseases in elderly community lives in Kayseri̇
  1. Tez No: 697746
  2. Yazar: TÜRKAN FEDAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MÜMTAZ MAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışma Kayseri'de toplum içerisinde yaşayan yaşlıların sağlıklarını geliştirmek, korumak ya da hastalıklarını tedavi etmek için kullandıkları ilaç dışı geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı ve analitik özellikte olan bu çalışma Haziran 2020- Kasım 2020 tarihleri arasında 53 Aile Sağlığı Merkezinde yüz yüze anket uygulaması şeklinde yapıldı. Sosyodemografik özelliklerini, çeşitli sağlık verilerini, geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp (GETAT) yöntemleri ile ilgili duyma/kullanma oranları, amaçları vb. faktörleri sorgulayan anket formu, kognitif fonksiyonlarını değerlendirmek için Standardize Mini Mental Durum Testi, depresyon düzeylerini ölçmek için Geriatrik Depresyon Ölçeği, yaşam doyumlarını ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği ve günlük aktivite düzeylerini ölçmek için Yaşlılar için Katz Günlük Yaşam Aktivite Ölçeğini yüz yüze görüşme ile uygulanmıştır. Demografik açıdan yaşlıları tanımlayıcı veriler ve yaşlılara uygulanan ölçekler anket formuna araştırıcı tarafından kaydedilmiştir. Anket formu ve ve uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler TURCOSA (Turcosa Analytics Ltd Co, Turkey, www.turcosa.com.tr) ile analiz edilmiştir. Bu veriler üzerinden tanımlayıcı bilgiler toplanarak yaşlıların GETAT kullanıp kullanmamama durumlarını etkileyen bağımsız değişkenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Değişkenlerin normal dağılımına uygunluğu histogram ve olasılık grafikleri ve Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistiksel verilerde sayısal olanları ortalama, standart sapma ortanca, minimum ve maksimum şeklinde, nominal verilerde ise sayı ve yüzde şeklinde belirtilmiştir. Düzgün dağılım göstermeyen veriler olursa logaritmik dönüşüm yapılarak parametrik analiz yapılmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik analizleri Nonparametrik testlerden Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Test ve Mann-Whitney U test kullanılarak gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: This study was planned to investigate non-pharmacological traditional, complementary and alternative treatment methods used by the elderly living in the community in Kayseri to improve their health, protect or treat their diseases. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive and analytical study was conducted as a face-to-face survey in 53 Family Health Centers between June 2020 and November 2020. Sociodemographic characteristics, various health data and rates of hearing/use, purposes, etc. about traditional, complementary and alternative medicine (TCAM) methods. We applied a questionnaire to question the factors, the Standardized Mini-Mental State Test to assess their cognitive functions, the Geriatric Depression Scale to measure depression levels, the Life Satisfaction Scale to measure their life satisfaction, and the Katz Daily Life Activity Scale for the Elderly to measure their daily activity levels through face-to-face interviews. Descriptive data for the elderly in terms of demographics and the scales applied to the elderly were recorded in the questionnaire form by the researcher. The data obtained from the questionnaire form and the applied scales were analyzed with TURCOSA (Turcosa Analytics Ltd Co, Turkey, www.turcosa.com.tr). By collecting descriptive information from these data, it was tried to reveal the independent variables that affect the elderly people's use of TCAM or not. The conformity of the variables to the normal distribution was examined by histogram and probability plots and the Shapiro-Wilk test. In descriptive statistical data, numerical ones are stated as mean, standard deviation as median, minimum and maximum, and as number and percentage in nominal data. If there are data that do not show uniform distribution, parametric analysis is tried to be made by performing logarithmic transformation. Statistical analyzes of the obtained data were tried to be carried out using Pearson Chi-Square Test, Fisher's Exact Test and Mann-Whitney U test, which are nonparametric tests.