ASDEP görevlilerinin aile sosyal destek programının uygulama sürecine ilişkin değerlendirmeleri ve iş tatminlerinin ölçülmesi
ASDEP officers' evaluations on the implementation process of family social support program and measuring job satisfaction
- Tez No: 586523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, İşletme, Public Administration, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı, Aile ve Sosyal Destek Programı'nda (ASDEP) görevli personelin görev alanı deneyimlerini, ASDEP modeline yönelik yaklaşımlarını incelemek ve iş tatminlerini ölçmektir. Nicel araştırma yöntemi ve genel tarama modeli ile tasarlanan çalışmanın evrenini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı 81 ilde bulunan Sosyal Hizmet Merkezleri'ndeki 2700 ASDEP personeli oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak görüşme formu ve Minnesota İş Tatmin Ölçeği kullanılmıştır. Veriler google forms aracılığıyla toplanmış ve Türkiye genelinde toplam 687 kişiye ulaşılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgularda; ASDEP personelinin sahada mesleki sağlık ve güvenlik sorunları yaşadıkları, neredeyse tamamına yakınının kendi görev tanımları dışında görevlendirildikleri, mesleki unvanların dağılımında ciddi farklılıkların olduğu ve bu durumun saha çalışmalarına olumsuz şekilde yansıdığı, hizmet içi eğitim ve süpervizörlük ihtiyaçlarının bulunduğu, fiziki anlamda uygun çalışma ortamlarının bulunmadığı ve bu durumun iş verimlerini düşürdüğü, iş yükü fazlalığı ve çeşitliliği nedeniyle iş tatminlerinin düştüğü ve neredeyse katılımcıların tamamına yakınının yönetimsel sorunlar yaşadıkları, ayrıca ilgili Bakanlıkça kullanılan anket sorularının katılımcılar tarafından yetersiz bulunduğu ve tüm sonuçların modele ilişkin iş tatminini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; ASDEP kapsamında verilen hizmetler ve uygulanan yöntemler, meslek elemanlarının çalışma koşulları, uygulamaya ilişkin görüşlerinin dikkate alınması ve iş tatminlerinin ölçülmesinin hizmet sağlayıcılarına, politika yapıcılarına, alanda çalışan ya da çalışmayı düşünen meslek elemanlarına öngörü sunması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Devlet bütçesi ile gerçekleştirilen sosyal politikaya dair modellerin ara değerlendirmelerinin yapılması, aksayan yönlerin belirlenmesi, ihtiyaç halinde revizyonlara gidilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının son dönemde önemli bir hizmet aracı haline gelen koruyucu, önleyici ve aynı zamanda sorun çözücü olan ASDEP modelinin yeni teknolojik gelişmeler, personelin görüşleri ve kurumsal bilgi açısından gözden geçirilmesi ve güncellemeler yapılmasının amaç ve hedeflere ulaşmada etkinlik sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the field of experience of the staff working in the Family and Social Support Program (ASDEP), their approaches to the ASDEP model and job satisfaction. The population of the study, which was designed with quantitative research method and general screening model, consisted of 2700 ASDEP personnel in Social Service Centers in 81 provinces of the Ministry of Family and Social Policies. Interview form and Minnesota Job Satisfaction Scale were used as data collection tool. Google data collected through forms and Turkey reached a total of 687 people worldwide. The data were analyzed with IBM SPSS Statistics 23 program. In the findings obtained in the research; ASDEP personnel experienced occupational health and safety problems in the field, almost all worked outside their own job descriptions, there were serious differences in the distribution of professional titles, this situation was negatively reflected in the field work, there are in-service training and supervisory needs, there are no physically appropriate working environments. It was determined that this situation decreased the work efficiency, job satisfaction decreased due to the excess and diversity of workload and almost all of the participants had administrative problems, the questionnaire questions used by the Ministry were insufficient by the participants and all results negatively affected the job satisfaction. As a result of the research; It is considered that the services provided within the scope of ASDEP and the methods applied, the working conditions of professional staff, their opinions about the application and the measurement of job satisfaction are important in terms of providing foresight to service providers, policy makers, and professionals who are working or considering working in the field. It is necessary to make interim evaluations of the social policy models realized with the state budget, to determine the defective aspects and to revise if necessary. In this regard, ASDEP model, which has become an important service tool of the Ministry of Family, Labor and Social Services in the recent period, is a problem-solving and problem-solving model.