Kalp hastalığı olan kadınların evlilik doyumu ve eş desteğini etkileyen faktörler
Factors affecting the marital satisfaction and partner support of the women with heart disease
  1. Tez No: 586529
  2. Yazar: GÜL YUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, en az 6 aydır kalp hastalığı nedeniyle tedavi gören kadınların evlilik doyumu ve eş desteğini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Kasım 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Koşuyolu Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi servisleri ve polikliniklerine başvuran 297 hasta oluşturmuştur. Veriler, tanımlayıcı veri formu, Tezer (1986) tarafından evlilik doyumunu tespit etmek amacıyla geliştirilmiş Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ) ve algılanan eş destek düzeyini belirlemek üzere Yıldırım (2004) tarafından geliştirilen Eş Desteği Ölçeği (EDÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı yüzdelik hesaplamaları ve niceliksel verilerin değerlendirilmesinde t testi, Anova testi, Man Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, sperman korelasyonu ve regrasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %31,3'ü bir yıldan az süre önce kalp hastalığı tanısı konduğunu, %41,8'i kalp hastalığı nedeniyle ameliyat olduğunu ve %63,3'ü kalp hastalığı dışında kronik bir hastalığı olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların %11,8'i hastalığının günlük işlerini yerine getirmesine engel olmadığını, %19,9'u psikolojik destek aldığını ve %36'sı psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine the factors affecting the marital satisfactioon and spousal support of women who had been treated for heart disease for at least 6 months. The sample of the study consisted of 297 patients who were admitted to the health Sciences University Kartal Koşuyolu Training and Research Hospital Cardiology and Cardiac Surgery departments and polyclinics. These data were obtained by the Identity Questionnaire , Marriage Life Scale (MLS) developed by Tezer to determine the level of Marital Satisfaction and Spousal support scale (SSS) developed by Yıldırım to determine the level of perceived Partner Support. T test, Anova test, man Whitney test and kruskal Wallis test were usetd to evaluate the data, number percentage calculations and quantitative data. It was found that %31.3 of the participants stated that they had been diagnosed with heart disease less than one year ago, %41,8 had surgery for heart disease and %63 ,3 had a chronic disease other than heart disease. %11,8 of the participants stated that the disease didn't prevent daily work % 19,9 reparted that they had psychological support and %36 needed psychological support.