Asfalt mastiklerin viskozitesinin soft hesaplama yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of the viscosity of asphalt mastics withsoft computing methods
- Tez No: 586547
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bitümlü bağlayıcıların, agregalar ile karıştırılma ve sıkıştırılmaları sırasında doğru sıcaklığa sahip olmaları kaplamaların ömrü açısından büyük öneme sahiptir. Bağlayıcı sıcaklıklarının düşük olması boşluk oranlarının fazla olmasına, yüksek olması ise bağlayıcının aşırı yaşlanmasına ve sıkışmanın fazla olmasına neden olmaktadır. Çalışmada saf bitümlü bağlayıcı ile dört adet filler (Kalker, Bazalt, Portland Çimentosu, Sönmüş Kireç) farklı filler/bitümlü bağlayıcı oranlarında karıştırılarak; AASHTO-TP48 standardına göre belirlenen dönel viskozimetre deneyi ile 135 °C, 165 °C ve 195 °C sıcaklıklarda viskozite ölçülmüştür. Viskozite değerleriyle orantılı olarak karıştırma ve sıkıştırma sıcaklıklarının arttığı gözlemlenmiştir. Farklı filler/bitümlü bağlayıcı oranları ve farklı sıcaklıklarda elde edilen viskozite sonuçlarıyla“Bulanık Mantık”modeli kurulmuş ve model sonuçları ile ASTM-D2493 Standardında geliştirilen denklem ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The accurate temperature of bituminous binders and aggregate has a great importance during the mixing and compacting process. The low temperature induces the increament of the gap while the high temperature causes over compaction and excessive ageing of binder. In the study, pure bituminous binder is mixed with four mineral filler (pulverized limestone, portland cement basalt, hydrate lime) with different dust-to-binder ratio; the viscosity measurement is made with 135 °C, 165 °C and 195 °C temperatures according to the viscometer experiment which is determined by the standard of AASHTO-TP48. Corresponding to viscosity values, the increament in temperatures of mixing and compaction is observed. By obtaining viscosity results of different dust-to-binder ratios and different temperatures,“Fuzzy Logic”model is established and results are compared with the results of model.