Burçak (Vicia ervilia(L.) Willd)'ta bor dozlarının tohum verimine etkisi
The effects of different doses of boron on bitter vetch(Vicia ervilia(L.) Willd).
- Tez No: 586548
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, bor dozlarının burçak bitkisinde (Vicia ervilia (L.) Willd.) tohum verimine etkisini araştırmak amacı ile Ankara'nın Ayaş ilçesinde, 2018 yılında yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak Konya'dan temin edilen yerel burçak çeşidi kullanılmıştır.“Tesadüf Blokları Deneme Deseni”ne göre 3 tekerrürlü olarak yürütülen araştırmada parsellere 0, 0,1; 0,2; 0,4; 0,8 kg/da bor dozları uygulanmıştır. Burçakta uygulanan bor dozlarına göre, çıkışa kadar geçen gün sayısı 10 gün, çiçeklenme süresi 32 gün olarak gözlemlenmiştir. Gözlemlenen parametreler dahilinde bitki boyu 28,1-32,2 cm,alt bakla yüksekliği 12,2-13,5 cm, ana dal sayısı 1,7-2,2 adet, bitkideki bakla sayısı 27,2-35,0 adet, bakladaki tane sayısı 2,0-2,4 adet/bakla, bakla boyu 16,8-20 cm, tohum verimi 99,0-147,8 kg ve bin dane ağırlığı 36,4-38,9 gr arasında değişiklik göstermektedir. Bor dozları arasında, ana dal sayısı ve tohum verimi bakımından istatistiki farklılığın önemli olduğu, bitki boyu, alt bakla yüksekliği, bitkideki bakla sayısı, bakladaki tane sayısı, bakla boyu ve bin dane ağırlığı bakımından istatistiki farklılığın ise önemli olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine the effects of different doses of Boron on bitter vetch (Vicia ervilia(L.) Willd), in Ayas province /Ankara in 2018.As a material local bitter vetch variety seeds of Konya was used. Trial was carried out randomized complete block design with three replications and plots was applied 0, 0,1; 0,2; 0,4; 0,8 kg/da doses of boron. According to the doses of Boron, the seeds were emergenced in 10 days and flowered in 32 days. In the charge of the observed parameters, the plant height 28,1-32,2 cm, elevation of bottom pod 12,2-13,5 cm, the number of primary branch 1,7- 2,2 pcs, the number of pods for perplant 27,2-35,0 pcs, the number of seed for per pod 2,0-2,4 pcs/pod, the podlength 16,8-20 cm, the seed yield 99,0-147,8 kg, the weight of 1000 seeds 36,4-38,9 g are determined. According to the observations and analysis the seed yield and the number of primary branch were found statiscally important. Another parameters which are the plant height, elevation of bottom pod, the number of pods for per plant, the number of seed for per pod, the pod lenght, the weight of 1000 seeds were not found statistically important.