Topolojik grupların ve topolojik halkaların esnek alt yapıları
Topological soft substructures of topological groupsand topological rings
  1. Tez No: 586549
  2. Yazar: CENKER KOÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan Giriş bölümünde tezin amacı açıklanmış ve esnek yapılar ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde esnek cümle kavramı, topolojik grup ve topolojik halka yapıları ile bunların bazı özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde esnek noktalar yardımıyla yapılmış yeni bir esnek topoloji tanımı verilmiştir. Ayrıca bu topolojiye göre bir cümlenin esnek içi, esnek kapanışı ve esnek alt uzayından bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm özgün olarak hazırlanmıştır. Kendisi esnek olmayan topolojik grup ve halkaların esnek alt yapıları tanıtılmış ve örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapter. In the firs chapter the aim of the thesis is explained and the literatüre review on soft sets is given. In the second chapter, the notions of soft set, topological group and topological ring and their properties are given. In the third chapter a new definition of soft topological spaces defined by means of soft points is given. Also it is mentioned that the notions of soft interior point soft closer point and soft relative topology on a subset . Finally, the fourth chapter is orijinal. Soft topological substructures of topological groups and topological rings and their examples are given.