Düzce çevresinde su temin uygulaması için şebeke bağlantılı 15 kWp güçteki PV sistemin fayda-maliyet analizi
Cost-benefit analysis on-grid 15 kWp power photovoltaic system for water supply application in the villages of Düzce
- Tez No: 586550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YILDIRIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı tüm dünyada hızla artmaktadır. Giderek artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için petrol, kömür, doğal gaz, vb. gibi fosil kaynakların tükenme endişesi olan ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını gerektirmektedir. Yaşam kaynağımız olan güneş enerjisi, dünyanın günlük ihtiyaçlarını milyonlarca yıl boyunca çevreye zarar vermeden karşılayabildiği açıktır. Güneş enerjisi çevre dostu, sürekli ve sürdürülebilir olduğundan, enerji kaynakları arasında önemlidir. Bu proje ile Düzce'deki yenilenebilir enerji potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgede çevre dostu teknolojilerin kullanılması konusundaki farkındalığın artırılması ve bölgedeki üretici ve kurumların enerji maliyetlerinin azaltılması planlanmaktadır. Bu çalışma, civar köylerde bulunan içme suyu sondaj motorlarının tükettiği elektrik enerjisinin bir bölümünü veya tamamını yapılacak olan fotovoltaik tesis ile karşılamanın ve yerel halkın üzerindeki yükü azaltarak kazanç haline dönüştürmenin mümkün olduğunu vurgulamaktadır. Aynı zamanda, Düzce'de 15 kWp gücündeki bir fotovoltaik tesisin fayda maliyet analizine değinilerek bahse konu tesisin ne kadar bir sürede maliyetini amorti edeceği hesaplanmıştır. Yatırımcılara rehberlik sağlamanın yanında ülkemizin tamamı göz önüne alındığında bu çalışma birçok bölgeye de ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of renewable energy sources is increasing rapidly all over the world. This necessitates the use of renewable energy resources in countries that are concerned about the depletion of fossil resources such as oil, coal, natural gas, etc. in order to meet the ever-increasing need for energy. It is clear that solar energy, our source of life, is able to meet the daily needs of the world for millions of years from day to day without harm to the environment. Because of solar energy is environment friendly, continuous and sustainable, it is important among energy sources. With this project, it is planned to evaluate the renewable energy potential in Düzce, to raise awareness of using environmental friendly technologies in the region and to reduce the energy costs of the producers and institutions in the region. This study emphasizes that it is possible to meet some or all of the electrical energy consumed by the drinking water drilling engines in the surrounding villages with the photovoltaic plant to be made and to reduce the burden on the local population to convert the gain. At the same time, the cost-benefit analysis of a 15 kWp photovoltaic plant in Duzce was mentioned and it was calculated how much the cost of this plant would be amortized. In addition to providing guidance to investors, considering the whole of our country, this study will also shed light on many regions.