Esnek(soft) topolojik modüller
Soft topological modules
- Tez No: 729827
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Altı bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü Giriş bölümü olarak ele alınarak literatür özeti yapılmıştır. İkinci bölümde tezin bütünlüğüyle ilgili temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde soft küme teorisi tanımlanarak soft küme üzerindeki işlemlere yer verilmiş ve örneklerle pekiştirilmiştir. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde ise sırasıyla soft gruplar, soft halkalar ve soft modüller incelenerek bunların topolojileri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümü ile bu tez çalışması tamamlanmıştır. .
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis which consists of six chapters, was taken as the Introduction part and a literatüre summary was made. In the second part, the basic concepts related to the integrity of the thesis are given. In the third chapter, the soft set theory is defined and the operations on the soft set are given and reinforced with examples. In the fourth, fifth and sixth chapters, respectively, soft groups, soft rings and soft modules are examined and their topologies are emphasized. This thesis study has been completed with the conclusion part.