A methodology towards cost-optimal and energy efficient retrofitting of historic buildings: a case study of Istanbul University
Tarihi binalarin enerji etkin ve maliyet optimum yenilenmesine yönelik bir metodoloji: İstanbul Üniversitesi'nde bir örneklem
- Tez No: 586551
- Danışmanlar: Assist. Prof. YİĞİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarihi binaların korunması, ulusun tarihini ve kültürünü canlı tutmakta ve kuşaklar boyunca metotların ve uygulamaların aktarımını sağlamaktadır. Günümüzde iklim değişikliği ve tehdit altındaki doğal çevre ile birlikte sürdürülebilirlik konuları insan hayatında kritik hale gelmektedir. Mevcut tarihi binalarda, binanın mikro iklimi ve bulunduğu alana özgü özgün pasif sürdürülebilir özellikleri görülmektedir. Tarihi binalar pasif sürdürülebilir özellikler ile mikro iklime ve fiziksel çevresine yanıt vermektedirler. Tarihi binaların sürdürülebilir özelliklerine ek olarak aktif sürdürülebilir teknikler, binanın benzersiz tarihi karakterini etkilemeden binaların enerji verimliliğini artırabilmektedir. Dolayısıyla mevcut bir binanın korunması, en büyük geri dönüşüm projesi olduğu düşünülmektedir. Tez çalışmasında, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla tarihi bir binanın sürdürülebilir yenilenmesi için yöntemler geliştirilmekte, böylece Bina Enerji Performans Direktifi'nin (EPBD) öne sürdüğü koşulları yerine getirmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde bulunan Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (B-blok), örneklem bina olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, söz konusu örneklem bina için geliştirilen aktif ve pasif enerji etkin yenileme stratejilerinin DesignBuilder simulasyon programını kullanılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra, enerji etkin yenileme stratejileri enerji ve maliyet etkin çözümleri belirlemek amacıyla, Yaşam Döngüsü Maliyeti açısından değerlendirilmiştir. Araştırma, tarihi bina koruma ve yeşil bina hedeflerinin nasıl üst üste gelerek tarihi bir binanın yüksek performanslı bir binaya dönüştüreleceğini analiz etmektedir. Sonuç olarak, geliştirilen tez çalışması, tarihi binaların tarihi değeri göz önünde bulundurularak, maliyet etkin enerji performans iyileştirmelerinde gelecekteki çalışmalara örnek model teşkil etmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Preservation keeps the nation's history and culture alive and promotes the transfer of methods and practices for several generations. Alongside climate change and the threatened environment, sustainability became a crucial way of living. Original passive sustainable features were realized in historic buildings which responded to micro-climate and site. With regard to historic buildings' original sustainable features, active sustainable techniques can enhance the buildings' energy efficiency without affecting its unique historic character. Thus preserving an existing building is considered the greatest recycling project. The present thesis attempts to examine and assess sustainable retrofitting of a historic building in order to maximize energy efficiency, hence with the aim to meet the terms of EPBD Recast. In this framework, Hasan Ali Yücel Eğitim Faculty (A-block & B-block) located in Istanbul University, Beyazit campus, will be analyzed in the framework of a case study. The study will evaluate the implementation of several retrofit techniques, active and passive, in the mentioned building using the energy software DesignBuilder. Later, the implemented retrofit strategies will be implemented in terms of a Life Cycle Cost evaluation with the aim of determining the cost-optimal energy efficient solution. The research will look at how preservation and green goals overlap, transforming historic building into a high-performance building. The resulted improvements in energy consumption can serve as a model for forthcoming historic retrofitting project taking into consideration the historic value and the economic feasibility.