The impact of inter-basin water transfers on the water security of İstanbul and surrounding watersheds
Havzalar arası su transferlerinin İstanbul ve çevresindeki havzaların su güvenliğine etkisi
  1. Tez No: 821800
  2. Yazar: FRANCES ALEXANDRA ROSE VARTY BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çevre Mühendisliği, Political Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İklim değişikliği, kentleşme ve nüfus artışı karşısında, su temini birçok şehir için kritik hale gelmiştir. Türkiye'nin en büyük şehri olan Istanbul, ana su kaynaklarından uzak konumu, hızlı kentleşme ve artan nüfus ve iç göç nedeniyle su güvenliği sorunlarıyla karşı karşıyadır. 1990'ların başındaki ve 2000'lerin ortalarındaki kuraklıklar, karar vericileri arzı sürdürmek için büyük ölçekli havzalar arası su transferlerine (HAT'ler) güvenmeye yöneltti. Bu çalışma, bölgedeki su güvenliğini yönlendiren insan-su etkileşimlerini anlamak için hem nicel hem de nitel analizleri birleştirmek için sosyo-hidrolojiden yararlanmaktadır. Duan ve diğerleri (2022) tarafından geliştirilen Doğal Verimlilik Endeksi ve Sosyal Verimlilik Endeksi, HAT'lerin 2000'den 2020'ye kadar hem Istanbul'un hem de Istanbul'daki HAT'lerin bulunduğu illerin, Düzce, Tekirdağ ve Kırklareli'nin su güvenliği üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılmıştır. Endeks sonuçlarına göre, Istranca Derelerinden yapılan transferler Tekirdağ ve Kırklareli'de verimsiz olarak değerlendirilirken Düzce'den Melen transferi daha verimli. HAT'lerin bölgedeki su güvenliği üzerindeki tüm etkilerini anlamak için, politik ekoloji, hidrososyal ve su adaleti çalışmalarından yaklaşımlar kullanılarak HAT'lerin bölgelerin su güvenliği üzerindeki etkilerini anlamak için endeksler belge analizi ile tamamlanmıştır. Belge analizi, İstanbul'a yönelik HAT'lerin su ihraç eden bölgelerde olumsuz çevresel ve sosyo-ekonomik etkilere yol açtığını, İstanbul'a artan arzın ise yalnızca megakentin büyümesini hızlandırarak su talebinin artmasına, suyla ilgili tehlikelere karşı daha yüksek bir kırılganlığa ve Böylesine geniş bir alanda suyu yöneterek iklim değişikliği ve yönetişim zorlukları.
Özet (Çeviri)
In the face of climate change, urbanization, and population growth, water provision has become critical for many cities. Istanbul, the largest city in Turkey, faces water security challenges due to its location far from major water resources, rapid urbanization, and increases in population and in-migration. Droughts in the early 1990s and mid-2000s lead decision makers to rely on large-scale interbasin water transfers (IBTs) to maintain supply. This study draws from socio-hydrology to incorporate both quantitative and qualitative analyses to understand the human-water interactions that drive water security in the region. The Natural Efficiency Index and Social Efficiency (Stress Relief Index) developed by Duan et al. (2022) are used to quantify the impact of IBTs to the water security of both Istanbul and the provinces where Istanbul's IBTs are located, Düzce, Tekirdağ, and Kırklareli, from 2000 to 2020. Based on the indices results, transfers from the Istranca Streams in Tekirdağ, and Kırklareli are considered inefficient while the Melen transfer from Düzce is more efficient. To understand the full impacts of the IBTs to water security in the region, the indices are complemented by document analysis to understand the impacts of the IBTs to the regions' water security using approaches from political ecology, hydrosocial, and water justice studies. The document analysis found that IBTs to Istanbul led to negative environmental and socio-economic impacts to the water-exporting regions, while increasing supply to Istanbul only accelerates the megacity's growth, leading to increased water demand, a higher vulnerability to water-related hazards and climate change, and governance challenges through managing water over such a large area.