Bulgaristan Türklerinin romanları (20. yüzyılın başından 2016'ya)
Novels of Bulgarian Turks (To 2016 from the beginning of 20th century)
  1. Tez No: 586574
  2. Yazar: FATMA KAYRAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bulgaristan Türklerinin romanlarını tanıtmayı amaçlayan bu çalışmada 20.yüzyılın başından 2016'ya kadar literatür taraması ve internet taramasıyla tespit edilebilen 30 romanın tematik incelemesi yapılmıştır. 1877 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti'nden ayrılan Bulgaristan içinde kalan Türklere Bulgaristan Türkleri denilmiştir. Bulgaristan Türklerinin edebi faaliyetleri kapsamında yazılan romanlar tespit edilmiş ve tematik olarak incelenmiştir. Bu çalışmada“Giriş”ve“Sonuç”dışında iki bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Bulgaristan'ın coğrafi yapısı ve edebiyatı hakkında bilgi verilmiştir.“Bulgaristan Türklerinin Romanları Hakkında Bazı Dikkatler”başlığı altında tespit edilen romanların künyeleri verilmiştir. Künyesi verilen romanların yazarlarının hayatları hakkında kısa bilgi verildikten sonra romanın olay örgüsü anlatılmıştır.“Tematik İnceleme”bölümünde romanlar tematik olarak incelenmiştir.“Sonuç”bölümünde romanlar hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bulgaristan Türklerinin romanları incelenerek roman türünün gelişimi ve Bulgaristan Türklerinin romanlara yansıyan siyasi, sosyal ve kültürel hayatları bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce novels of Bulgarian Turks. The thematic analysis of 30 novels which can be detected by literature search and internet search from the beginning of 20th century to 2016 were conducted. The Turks who remained in Bulgaria separated from the Ottoman Empire were called Bulgarian Turks after the Ottoman-Russian War of 1877. Novels written within the context of literary activities of Bulgarian Turks were identified and examined thematically. This study consists of two parts except“Introduction”and“Conclusion”. The“Introduction”section provides information about the geographical structure and literature of Bulgaria. Under the title of“Some Attention About the Novels of Bulgarian Turks”, the identities of the identified novels are given. After giving brief information about the lives of the authors of the novels, the plot of the novel is explained. In the“Thematic Review”section, the novels are examined thematically. In the“Conclusion”section, a general evaluation is made about the novels. The development of the novel genre and the political, social and cultural life of the Bulgarian Turks reflected in the novels are presented to the researchers who will work in this field by examining the novels of Bulgarian Turks.