Sosyal ve dayanışma ekonomisi: 'Zeytin Okulu' örneği
Social & solidarity economy: Example of 'Olive Academy'
- Tez No: 586606
- Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekonomik krizler, yoksulluk ve yoksunluk, gelir eşitsizliği, ekolojik sürdürülebilirlik, bölgesel eşitsizlikler çağımızın önemli sosyal ve ekonomik sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal ve dayanışma ekonomisi (SDE), bu sorunların çözümünde dayanışma, işbirliği ve demokratik özyönetim ilkeleri ve uygulamalarıyla kalkınma teorisinde yeni bir perspektif sunmaktadır (RIPESS, 2015,sy1). SDE bu bağlamda 2030 Küresel Kalkınma Gündeminin bütünleşik hedeflerini ele almak için önemli bir taahhütte bulunmaktadır(UNTFSSE, 2014 sy1). BM Görev Gücü'ne göre; sürdürülebilir kalkınmaya geçişte, SDE kendine özgü organizasyonları ile (kooperatifler, karşılıklı fayda kuruluşları, sivil toplum hareketi, NGO'lar vb.) kilit rolü oynayan, yeni bir yerel sürdürülebilir kalkınma aracıdır. Tezin ilk bölümünde sosyal ve dayanışma ekonomisinin teorik çerçevesi; SDE'nin kavramsal gelişimi ve kapsamı açısından ele alınmıştır. İkinci bölümde SDE'nin sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisi; sürdürülebilir yerel kalkınma ve Gündem 2030 ekseninde incelenmiştir. Üçüncü bölümde dünyadaki sosyal ve dayanışma ekonomisi organizasyonlarının mevcut durumu, gelişimi ve SDE aktörleri uluslararası örneklerle açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde Türkiye'de SDE bileşenlerinden sivil toplum hareketinin tarihçesi, gelişimi, yapısı ve göstergelerine değinilmiştir. Son bölümde ise potansiyel bir SDE aktörü olarak“Zeytin Okulu”özelinde gerçekleştirilen uygulama çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic crisis, poverty, income inequality, ecological sustainability, regional imbalances are the main social and economic challenges we face in the present era. Social and Solidarity economy (SSE) guided by the principles and practices of cooperation, solidarity, and democratic self-management, offers a new perspective in development theory (RIPESS, 2015, p.1) . In this regard SSE holds considerable promise as an integrative approach to achieving the sustainable development goals of the 2030 Global Development Agenda (UNTFSSE, 2014 p.1). According to the UN Task Force, SSE with its organizations such as cooperatives, self-help groups non-governmental organizations, etc, provides a new visions for regional development and can play a key role in transition to sustainable development . The outline of the thesis is as follows: Section one involves the theoretical and conceptual issues related to SSE. Section two analysis the relevance of SSE to sustainable development, Agenda 2030 and its implications for local development. In the third section, the development and scale of SSE organizations existing worldwide and the SSE actors are presented with reference to various international establishments. NGO's being one of the core organizations of SSE, the forth section provides a brief review of the history, development, structure and indicators of the NGO movement in Turkey. Finally the last section examines the case study of“Olive Academy”as a potential SSE enterprise in Turkey.