Örgütsel sessizlik ve kişilik özelliklerinin duygusal emek üzerindeki etkisi: Kabin ekipleri üzerinde bir araştırma
The effect of organizational silence and personality traits on emotional labor: A research on cabin crew
- Tez No: 586605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tez kapsamında örgütsel sessizlik ve kişilik özelliklerinin duygusal emek üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma İstanbul'da havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede 406 kabin memuru üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Örgütsel Sessizlik Ölçeği, Türk Örnekleminde Geliştirilen Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Duygusal Emek Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız T-testinden ve tek yönlü varyans analizi ile korelâsyon analizi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma neticesinde ilgili değişkenler arasında pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Ayrıca, örgütsel sessizliğin duygusal emek üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi elde edilerek, sessizlik davranışının var olduğu ortamda duygusal emeğin arttığı sonucuna varılmıştır. Alt hipotezler bağlamında, örgütsel sessizlik ve kişilik alt boyutlarının bazılarının duygusal emek ve alt boyutlarının bazılarının üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu da tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, ilgili değişkenlerin bazı demografik özelliklerle istatistiki olarak anlamlı farklılıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, impact of the personality characteristics on the emotional labour have been examined. This research has been conducted on 406 flight attendant who is working in establishment that is active at aviation industry in Istanbul. Organizational Silence Scale, scale of Basic Personality Trait at Turkish Sample, Emotional Labour Scale, Demographic Information form has been used in this research. We have benefited from Independent T-test and One-way analysis of variance. Beside this with purpose of testing the hypothesis we have benefited from correlation analysis and regression analysis. In the related variables positively and negatively meaningful relationships have been gained in consequence of this research. Furthermore, with gaining the positively and meaningful impact of organizational silence on the emotional labour, the emotional labour increases in the environment that organizational silence exists. With contexts of sub-hypothesis meaningful impacts have detected on the organizational silence and some of the sub-dimensions of personalities, emotional labour and some of the sub-dimensions. Beside these, statistically meaningful differences of related variables have detected with some demographic traits.