Rahibe Teresa'nın hayatı ve kişiliği
The life of Mother Teresa and her personality
  1. Tez No: 586607
  2. Yazar: ZÜBEYDE ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sosyoloji, Biography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teresa Ana olarak bilinen Agnes Ganxhe Bojaxhiu, 29 Ağustos 1910 tarihinde Arnavut kökenli bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Katolik olan ailesinin yanında dini bir disiplinle yetiştirilen Agnes, İsa'ya olan derin sevgisinin etkisiyle 18 yaşında ailesini geride bırakarak Loreto rahibesi olmak üzere Hindistan'ın Kalküta şehrine gitmiştir. Burada Loreto Manastır'da öğretmenlik yaparken 1942 yılında kendisini Tanrı'ya adamaya yemin etmiştir. 10 Eylül 1946'da Tanrı'dan geldiğine inandığı bir çağrı almış ve bunu 'çağrının içinde çağrı' olarak tanımlamıştır. İsa'nın kendisinden fakirlerin en fakiriyle yaşamasını ve onlara yardım etmesini istediğini belirtmiştir. Bunu gerçekleştirebilmek için 'Hayırsever Misyonerler Kurumu'nu kurmuştur. Kendisine destek olan rahibelerle birlikte, fakirlerin en fakirine, kimsesiz çocuklara, hastalara, cüzamlılara hatta ölmek üzere olanlara yardımcı olmaya çalışmıştır. Kendi zamanının en başarılı kadınlarından biri olan Rahibe Teresa'nın hayatı ve kişiliği bu tez de incelenmiştir. Onu Nobel Ödülü'ne götüren aşamalar ve hayata bakış tarzı ele alınmıştır. İnsanlar tarafından bu kadar çok değer görmesinin nedeni ve yaptıkları faaliyetlere karşı olumlu ve olumsuz yaklaşımlar objektif bir bakış açısıyla aktarılmaya çalışılmıştır. Ataerkil sınırlar içerisinde önemli bir kadın figür olarak öne çıkabilmesinin nedenleri ve sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Agnes Ganxhe Bojaxhiu, who is known as Mother Teresa, was born as the third child of an ethnic Albanian family on 29th August,1910. Agnes, who had been raised with a religious discipline near her Catholic family, went to Calcutta, India to become a Loretto nun by leaving behind her family at the age of 18 under the influence of her deep love to Jesus Christ. As she was teaching here in Loretto Convent, she took a vow to devote herself to God in 1942. On 10th September, 1946, she received a call which she believed to come from God and described it 'call within a call'. She indicated that Jesus Christ wanted her to live with the poorest of the Poor and help them. In order to make it real, she established the Missionaries of Charity. She tried to help the poorest of the Poor, destitute children, patients, lepers, even the ones who are about to die altogether with the nuns supporting her. Mother Teresa's life and personality have been studied in this thesis. The processes to take her to win the Nobel Peace Prize and her view of life have been dealt with. Why she has been appreciated that much by people, positive and negative approaches towards her activities have been tried to be transferred with an objective view. The reasons and results of putting herself forward as an important woman figure in patriarchal boundaries have been brought out.