Determinants of foreign direct investments in Latin America countries
Latin Amerika ülkelerinde doğrudan yabancı yatırım belirleyicileri
  1. Tez No: 586622
  2. Yazar: ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜZAR KURT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada son 20 yılda dünya ekonomisini şekillendiren en önemli olgulardan biri olan doğrudan yabancı yatrımlar incelenmiştir. Çalışmada Arjantin bolivya Brazilya Şili Kolombiya Ekvator Paraguay Peru Uruguay Venezüella ülke verileri incelenmiştir. Latin Amerika ülkelerinin seçilmesinin en önemli nedeni bu ülkelerin hem işgücü açısından hem doğal kaynak açısından büyük bir potansiyele sahip olması ve literatürde bu konuda sınırlı sayıda çalışma yapılmış olmasıdır. Çalışma 2010-2017 yılları arasındaki verileri kapsamaktadır. Yapılan bu çalışmada doğrudan yabancı yatırımların akış seviyeri ve stok seviyelerini etkileyen belirleyiciler, gayri safi yurtiçi hasıla kişibaşı milli gelir dışa açıklık enflasyon panel veri analizi kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonuçları en önemli belirleyicinin dışa açıklık olduğu sonucunu vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, foreign direct investments, which are one of the most important phenomenon shaping the world economy in the last 20 years, are examined. In this study, the datas of Argentina Bolivia Brazil Chile Colombia Ecuador Paraguay Peru Uruguay Venezuela were examined. The most important reason for the selection of Latin American countries is that these countries have great potential both in terms of labor and natural resources, and limited number of studies have been conducted in the literature. The study includes datas between 2010 and 2017. In this study, the determinants affecting the flow levels and stock levels of foreign direct investments GDP, GDPper capita, inflation, trade openness were tested by using Panel Data Analsys models. The results of the study indicated that the most important determinant was trade openness.