Okul öncesi dönem çocuklarının öz düzenleme ve sosyal beceri düzeyleri ile annelerin empatik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between self-regulation and social skill levels of prescholl children and emphatic skills of mothers
  1. Tez No: 586628
  2. Yazar: RANA NUR ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitimi alan çocuklarının öz düzenleme ve sosyal beceri düzeyleri ile annelerin empatik becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, Şanlıurfa ili, Suruç ilçesindeki resmi ilköğretim okullarının anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 103 çocuk ve annesi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla; anneler ve çocuklar hakkında gerekli bilgilere ulaşabilmek için, Çocuklar İçin Genel Bilgi Formu; çocukların öz düzenleme becerilerini belirlemek için Öz düzenleme Beceri Ölçeği; sosyal beceri düzeylerini ölçmek için Sosyal Beceri Ölçeği ve annelerin empatik becerilerini ölçmek için Empatik Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPPS paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek için Tukey HSD testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre öz düzenleme becerilerinin çocuğun cinsiyetine ve babanın mesleğine göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Sosyal beceri düzeyinin ise çocuğun yaşına, cinsiyetine, annenin yaşına göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmada çocukların öz düzenleme becerileri ile annelerin empati becerileri arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu, sosyal beceri ile annelerin empati beceri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte; sosyal beceriler ile öz düzenleme becerileri arasında anlamlı, pozitif ve düşük bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the self-regulation and social skill levels of the children who have received preschool education and emphatic skills of mothers. In this context, the study was carried out with 103 children who attend the kindergartens of official primary schools and official independent kindergartens of Suruç Şanlıurfa and their mothers. With the purpose of collecting data for the study, General Information Form for Children to collect background information of children and mothers; Self-Regulation Skills Scale to measure self-regulation skills of children; Social Skills Scale to measure social skills; Empathy Skills Scale to measure emphatic skills of mothers were used. The data were analyzed by category number of independent variables and with t-test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) for independent samples in SPSS package program; Turkey HSD test was used to examine group differences for significant differences. The relationships between the variables were examined with Pearson Product-Moment Correlation Coefficient According to the results of the research, it was observed that self-regulation skills differed significantly regarding the child's gender and father's profession. Social skill level showed a significant difference statistically according to child's age, gender and mother's age. In the study, it was observed that there was a positive, significant correlation between self-regulation and empathy skills. There was no significant relationship between social skills and empathy skills. A significant, positive and low relationship between social skills and self-regulation skills was found.