Gönen ağzı (İnceleme- metin- sözlük)
Gönen dialect (Analysis-text-dictionary)
- Tez No: 586640
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Çalışmada Gönen ilçesi ve bu ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde ikâmet eden yerli halkın ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle bölgenin etnik yapısı ele alınmış; ardından da bölgenin ağız özelliklerini tespit etmek maksadıyla ilçe merkezinde ve ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde derlemeler yapılmıştır. Derlemeler yazıya geçirilirken, Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen“Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi”ndeki sistem temel alınmıştır.“Gönen Ağzı”adlı çalışma, ağız bölgesinin tanıtıldığı“Giriş”bölümü ile“İnceleme”(Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Söz Dizimi, Sonuç),“Metinler”ve“Sözlük”bölümlerinden meydana gelmektedir. Ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözlük çalışmaları neticesinde Gönen ağzının özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect of the inhabitants living in Gönen and its neighbouring settlements, were investigated. For this purpose, the ethnic structure of the region has been discussed. Then, in order to determine the dialect of the region, compilations were made in the district center and in the settlements of the district. While the compilations are being written, the system in the“Phonetic Transcription Alphabet Used in Oral Research”recommended by the Turkish Language Association is taken as the basis. This study, named“Gönen Ağzı”consists of an“Introduction”section in which dialect of the region has been introduced, an“Examination”section (Phonetics, Format Information, Syntax, Conclusion), a“Conclusion”and a“Glossary”section. As a result of phonology, morphology and index studies, the characteristics of the Gönen dialect were tried to be explained.