Erken evre servi̇ks kanseri̇nde mavi̇ boya yöntemi̇ i̇le senti̇nel lenf nodu taramasi
Sentinel lymph node screening with blue dye method in early stage cervical cancer
  1. Tez No: 805516
  2. Yazar: SEVDA BAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARATEKE, DOÇ. DR. CANAN KABACA KOCAKUŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada mavi boya kullanılarak serviks kanserinde sentinel lenf nodu(ları) saptanmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Nisan 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında hastanemiz onkoloji kliniğinde yatarak tedavi gören rahim ağzı kanseri tanısı almış ve SLN biyopsisi yapılmış 16 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara mavi boya ile SLNB yöntemi uygulandı ( izosulfan mavisi %1;İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Anabilim Dalı).SLN saptama ve yanlış negatiflik oranları araştırıldı. Aynı operatör ve ekip tek merkezde çalışmayı gerçekleştirdi. Ameliyat öncesi hastalar genel anestezi altında dorsal litotomi pozisyonunda ameliyathaneye alındı. Bir spekulum kullanılarak doğrudan görselleştirme ile, yaklaşık 5-10 mm derinlikte saat 3, 6, 9 ve 12 pozisyonlarına 4 ml steril izosülfan mavisi on şırınga enjekte edildi. Daha önce ameliyat geçirmiş hastalarda kalan servikal dokuya mavi boya enjekte edildi. Mavi boyanan lenf bezleri retroperitoneal diseksiyonla incelendi. Tutulan lenf nodları diseke edilerek SLN olarak işaretlendi ve frozen inceleme için patoloji bölümüne gönderildi. SLN tanımlamasının ardından hastalara uygun cerrahi prosedürler ve rutin pelvik/paraaortik lenf nodu diseksiyonu uygulandı. Parafin kesitlerde metastaz yapmayan sentinel lenf nodlarında immünohistokimyasal analiz retrospektif olarak yapıldı. İmmünohistokimyasal belirteç olarak Pankeratin (RTU-AE1 / AE3 – Leica) kullanıldı. Bulgular: Erken rahim ağzı kanseri tanısı ile ameliyat edilen 16 hastaya mavi boya (%1 izosulfan mavisi) ile SLNB yöntemi uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 47,7 (min 36-max 68) idi. 11 hasta (%68,8) klinik evre 1b1'deydi ve beş hasta klinik evre 1a1'deydi. (31.2). En sık görülen histolojik tip skuamöz hücreli karsinom (n=12, %75), bunu adenokarsinom (n=3, %18,7) ve adenoskuamöz hücreli karsinom (n=1, %6,2) izledi.5 hastada (31,2) öykü vardı konizasyon/LEEP. 16 hastadan sentinel lenf nodları dahil olmak üzere toplam 417 (min 12-maks 51) lenf nodu çıkarıldı. 5 hastada toplam 8 SLN saptandı. 3 hastada 1 SLN, 42 1 hastada 2 SLN ve 1 hastada 3 SLN saptandı. Tespit edilen SLN'lerin tamamı unilateraldi. 3 hastada sol pelvik bölgede, 1 hastada sağ pelvik bölgede ve 1 hastada sol obturator bölgede SLN saptandı. İmmünohistokimyasal çalışmada sentinel lenf düğümlerinde mikrometastaz saptanmadı. Bu nedenle, yanlış negatif oranı hesaplanamadı. 11 (%68,7) hastada SLN saptanamadı. SLN saptanamayan diğer iki hastada operasyon sırasında gros metastatik izlenim gösteren 3 lenf nodunda rutin H&E ile karsinom metastazı saptandı. Toplam SLN saptama oranı %31,2 idi. Sonuç: Çalışmamızda mavi boya ile SLN tarama oranı %31,2 idi. Bu sonuç literatürde son yıllarda yapılan çalışmalarda elde edilen oranlarla uyumludur. Mavi boya yöntemi SLN taraması için tek başına yeterli olmamakla birlikte seçilmiş hastalarda kombine yöntem güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, sentinel lymph node(s) was tried to be detected in cervical cancer using blue dye. Material and Methods:Between April 2010 and April 2011, 16 patients who were diagnosed with cervical cancer, hospitalized in the oncology clinic of our hospital, and underwent SLN biopsy were included in the study.SLNB method was applied to the patients with blue dye (isosulfan blue 1%; Istanbul University Faculty of Pharmacy, Department of Pharmacology).SLN detection and false negative rates were investigated. The same operator and team carried out the study in a single center. Before surgery, the patients were placed in the operating room under general anesthesia in the dorsal lithotomy position. With direct visualization using a speculum, a 4 ml sterile isosulfan blue ten syringe was injected at the 3, 6, 9, and 12 o'clock positions at approximately 5-10 mm depth. Blue dye was injected into the remaining cervical tissue in patients undergoing previous surgery. Lymph nodes with blue staining were investigated by retroperitoneal dissection. Involved lymph nodes were dissected, labeled SLN, and sent to the pathology department for frozen examination. After SLN identification, patients underwent appropriate surgical procedures and routine pelvic/paraaortic lymph node dissection. Immunohistochemical analysis was performed retrospectively on sentinel lymph nodes without metastasis in paraffin sections. As an immunohistochemical marker, Pankeratin (RTU-AE1 / AE3 – Leica) was used. Results:The SLNB method with blue dye (1% isosulfan blue) was applied to 16 patients who were operated on with the diagnosis of early cervical cancer. The mean age of the patients was 47.7 (min 36-max 68). 11 patients were in clinical stage 1b1 (68.8%), and five patients were in clinical stage 1a1. (31.2). The most common histological type was squamous cell carcinoma (n=12, 75%), followed by adenocarcinoma (n=3, 18.7%) and adenosquamous cell carcinoma (n=1, 6.2%).5 patients (31.2) had a history of conization/LEEP. A total of 417 (min 12-max 51) lymph nodes were removed, including sentinel lymph nodes, from 16 patients. A total of 8 SLNs were detected in 5 patients. 1 SLN was detected in 3 patients, 2 SLNs in 42 1 patients, and 3 SLNs in 1 patient. All of the detected SLNs were unilateral.SLN was detected in the left pelvic region in 3 patients, the right pelvic area in 1 patient, and the left obturator region in 1 patient. Micrometastases were not detected in the sentinel lymph nodes with the immunohistochemical study. Therefore, the false negative rate could not be calculated. SLN could not be detected in 11 (68.7%) patients. In the other two patients whose SLN could not be found, carcinoma metastasis was detected by routine H&E in 3 lymph nodes that showed gross metastatic impression during the operation. The total SLN detection rate was 31.2%. Conclusions: In our study, the rate of scanning SLN with blue dye was 31.2%. This result is consistent with the rates obtained in recent studies in the literature. The blue dye method alone is insufficient for SLN screening, but the combined method is reliable in selected patients.