Konya ili Göller Yöresi ağızları (Ses bilgisi-metin-gramatikal dizin)
The dialects of Lakes Region of province of Konya (Phonetics-texts-grammatical index)
- Tez No: 918561
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1178
Özet
Bu çalışmada Göller Yöresi olarak bilinen bölgenin Konya ili sınırları içerisinde bulunan Beyşehir, Seydişehir, Hüyük ve Derebucak ilçelerinin ağızları ve bu ağızların ses bilgisi özellikleri incelenmiştir. Çalışma Giriş'ten sonra 4 bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı ve sınırlılıkları açıklanmış; çalışmada kullanılan yöntem ve materyaller üzerine bilgiler yer almıştır. 1. bölümde Göller Yöresi adıyla anılan bölge ve bu bölgenin Konya ili sınırları içerisinde kalan Beyşehir, Seydişehir, Hüyük ve Derebucak ilçeleri hakkında bilgiler verilmiştir. Verilen bilgiler yörenin ve ilçelerin coğrafi, beşerî ve tarihî özellikleri üzerinedir. İlçelerin mahalleleri ve hangi mahallelere gidilip derleme yapıldığı bilgisi de bu bölümde verilmiştir. Konya ili Göller Yöresi ağızlarının Türk diyalektolojisindeki yeri üzerine de bilgiler verilen bu bölümün sonunda Beyşehir, Seydişehir, Hüyük ve Derebucak ilçeleri üzerine hazırlanan çalışmalar (yüksek lisans tezi, makale, bildiri vb.) değerlendirilmiştir. Çalışmanın 2. bölümü inceleme bölümüdür. Bu bölümde, derleme metinler üzerinden yörenin ses bilgisi özellikleri eş zamanlı betimlemeli dil bilgisi metoduyla ve gerekli görülen yerlerde art zamanlı yöntemle incelenmiştir. Yöre ağzının şekil bilgisinde ise sadece dikkat çeken özellikler üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde Yöre ağzı ile ilgili elde edilen tespitler ve değerlendirmeler vardır. Çalışmanın 3. bölümü metin bölümüdür. Kaynak kişilerden ses kayıt cihazıyla yapılan derlemeler çeviri yazılı metin olarak bu bölümde verilmiştir. Çeviri yazıda Türk Dil Kurumunca kabul edilen“Ağız Araştırmaları Transkripsiyon Sistemi”kullanılmıştır. Çalışmanın 4. ve son bölümünde ise bir gramatikal dizine yer verilmiştir. Yapılan dizinde 3. bölümdeki metinlerde geçen bütün kelimeler alfabetik sırayla anlamları ve çekimli hâlleriyle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect and the phonetics characteristics of these dialects of Beyşehir, Seydişehir, Hüyük and Derebucak districts which are in the border of Konya province existing in the region that is known as Lakes Region are studied. The study consists of four sections after the prologue. In the prologue, the subject, aim, importance, extent and limitations of the study are explained; the information on the method and the materials that are used in the study takes place. In the first section information about the region called Lakes Region and Beyşehir, Seydişehir, Hüyük and Derebucak districts which are in the border of Konya province existing in this region is given. The information focuses on the geographical situation as well as the geographical, demographic and historical characteristics of the districts. Details about the neighbourhoods of these districts and the neighbourhoods which were gone and made adversaria are given in this section. At the end of this section in which the information about the position of the Lakes Region dialects of Konya province in Turkish dialectology the works (masters theses, articles, papers etc.) on Beyşehir, Seydişehir, Hüyük and Derebucak are evaluated. The second section of the study is an analysis section. In this section, by the way of adversarias, the description of the phonetic characteristics of the region is studied using simultaneous descriptive grammar method and in the situations which are seen necessary it is studied by using diachronic descriptive method. Regarding the morphological characteristics of the region dialect, only the spesific characteristics that are unique to the region are focused on. In the conclusion section, there are findings and evaluations obtained regarding the local dialect. The third section of the study is a text section. The adversarias that are collected via voice recorder from the source people are presented as transliterated texts in this section. In the transliterate, Dialect Research Transcription System which is adopted by Turkish Language Association is used. In the forth section, also the final section of the study, grammatical index is included. In the index all the words that are in the texts of the third section are presented alphabetical order and in their conjugated forms.