Elektronik ticaretin çağdaş finansal işlemlerinin değerlendirilmesi (Elektronik para kullanarak alışveriş örneği)
Models of contemporary financial transactions for electronic commerce (Selling and buying using electronic money; analytical study
  1. Tez No: 586657
  2. Yazar: MARWA ASAAD TALIB AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, İşletme, Religion, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İslam Dininin bakış açısına göre modern ekonomik ve mali işlemlerle ilgili bir çalışma yapılmasının önemli olduğunu düşündüğim için böyle bir çalışma yapmayı uygun gördüm. Çünkü İslam'ın temel kaynağı olan Kitap ve Sünnet nassları müsteşriklerin iddia gibi sadece kendi dönemine has olarak gelmemiş aksine sözü geçen nasslar bütün zamanları kapsayacak şekilde gelmiştir. Araştırmamızda Kitap ve Sünnet naslarının fıkıh usulündeki içtihat ve kıyas alanı biryana kendi yapısı gereği geniş boyutlu ve kapsayıcı özellikte olduğuna değinilmiştir. Günümüzde İslam dini mensuplarının mali ve ekonomik yönden birçok problemle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu çalışmada tespit ettiğimiz bazı sorunlar açıklığa kavuşturulmaya çalışılmışıtır. Birincisi, günümüzde finansal işlemlerin nasıl yürmekte olduğu ele alınmış, ardından çağdaş finansal işlemlerle ilgili İslam dini'nin ve fıkıh usulünde hükme ulaşma yöntemlerinden biri olarak görülen kıyasın söz konusu finansal işlemlerle ilgili bir hükmünün olup olmadığı ele alınmıştır. Şayet İslam dini ve kıyasa göre sözü geçen problemlerin bir hükmü varsa o hükme nasıl ulaşıldığı konusuna değinilmiştir. Günümüzde uygulanan, elektronik mali ve bankacılık işlemler açık ve basit bir şekilde hatta her okuyanın rahatlıkla muhtevasını anlacağı bir üslupta ele alınmıştır. Tezin giriş bölümünde ekonomik ve finansal faaliyetler yer almaktadır. Ayrıca İslam Dininin ekonomik sistemine, anapara sistemine ve ekonomi ile ilgili malumat veren ekollere yer verilmiştir. Birinci bölümde insanlar arasındaki işlemlerde nakit paranın kullanımı konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde ise daha çok elektronik ticaret konusu işlenmiştir. Üçüncü bölümde elektronik paranın kullanımı ve bu bağlamda (kredi kartı borsa ve Forex) konuları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of this study from the discussion of contemporary economic financial transactions according to the Islamic perspective is shown in order to prove that the Great Qur'an and the Sunnah came to every age and time, and that contrary to what orientalists claim to have come to a specific time and place. The Sunnah of the Noble Prophet is his flexibility as well as measurement and diligence. Where many issues were discussed, including the current financial transactions, as well as the discussion of the current financial transactions and the rule of Shari'ah and its measurement after it has been clarified. Many financial transactions, including electronic financial transactions, have been dealt with in an intelligent, clear and simple manner so that each reader can understand its content, as well as the possibility of converting it into a future book with some simple expansions. As for the vocabulary of the message, it came as follows, where the entrance contains financial transactions, while the other side included the Islamic financial system, capital and economic schools). While the first chapter included the use of money in transactions between people. While the second chapter included e-commerce. While the third chapter included the rule of the use of electronic money, the most important (credit cards, stock exchange, Forex).