Harold Pinter'in 'Gitgel Dolap' oyununun absürd tarzını Konstantin S. Stanislavski'nin fiziksel aksiyonlar yöntemi ile sahnelenmesi
Staging the absurd style Harold Pinter's 'The dumb waiter' play by means of konstantin S. Stanisnavski's the method of physical actions
  1. Tez No: 586656
  2. Yazar: UĞUR CABİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH TANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Eser Metin çalışması kapsamında öncelikle Stanislavski'nin Fiziksel Aksiyonlar Yöntemi incelenmiştir. Bunun için öncelikle yöntemin oluşum süreci üzerine bir inceleme yapılmış ve bu inceleme ışığında elde edilen bilgiler doğrultusunda Fiziksel Aksiyonlar Yöntemi detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra incelenecek olan oyun metninin yazarı, yazarın sanat yaşamı ve eserleri üzerinde çalışılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonrasında ise ele alınan oyun metni, kimlik bilgileri, oyunun çatışma ve teması belirlenip oyun kişilerinin özellikleri incelenmiştir. Bu üç aşamalı çalışmanın en sonunda ise elde edilen tüm bilgiler ışığında Git Gel Dolap oyununun dekor, müzik, efekt, kostüm, ışık, aksesuar ve oyun kişileri özgün bir şekilde alınıp yorumlanarak sahnelenmiştir. Eser Metin çalışması olan bu çalışmanın amacı, Harold Pinter'ın Git Gel Dolap adlı eserini, Stanisnavski'nin Fiziksel Aksiyonlar Yöntemi çerçevesinde sahnelemektir. Bu eser metni çalışmasının yöntemi ise Stanislavski'nin Fiziksel Aksiyonlar Yöntemini inceledikten sonra oyun yazarını, çalışmalarını araştırıp, en son da tüm bu çalışmalar yoluyla elde edilen bilgi sayesinde oyunu Fiziksel Aksiyonlar Yöntemi ile sahnelemektir.
Özet (Çeviri)
In the context of the work of art, first of all The Physical Actions Method of Stanislavski was examined. For this purpose, firstly a research has been done on the process of formation of the Method and then The Physical Actions Method has been examined in detail in the light of the information obtained according to this research. Later, the author of the play text to be examined, his art life and works were studied. After all these studies, the play text, identitiy information, play's conflict and the theme were determined and the characteristics of the play people were examined. At the end of this three-stage study, in the light of all the information obtained the dacor, music, costumes, lights, effects, music and characters of The Dumb Waiter were staged originally and interpreted. As a work of art, the purpose of this study is to perform Harold Pinter's 'The Dumb Waiter' in the framework of the Stanisnavski's Physical Actions Method. The method of study of this text is to examine Stanislavski's Method of Physical Actions after studying the playwright and his work and, last but not least, through the information obtained as a result of these studies, performing the play with the Physical Actions Method.