George Büchner'in 'Danton'un Ölümü' oyununun iktidar ve adalet kavramları üzerinden okunarak sahnelenmesi
Analyzing and staging Georg Büchner's 'Danton's Death' play through power and justice concepts
  1. Tez No: 586671
  2. Yazar: CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH TANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Büchner, Danton'un Ölümü adlı eserini yazarken o dönem kendi içinde bulunduğu dönemden esinlenmiş ve oyunun baş kişisi olan Danton'u kendisiyle, Danton'un eşi rolündeki Julie'yi ise kendi nişanlısı Minna Jeagle ile eşlemiştir. Dolayısıyla da Büchner, söz konusu oyunu kaleme alırken hem kendi kişisel tarihine hem de yaşadığı dönemin tarihine ayna tutabilmiş bunu yaparken de oyun kişilerini evrensel boyutta ele almayı başarabilmiş önemli bir yazardır. Oyunun meselesi sadece Fransız Devrimi ve oyun kişilerinin tarihsel gerçekliği içine hapsolmamış, her dönem geçerliliğini koruyacak iktidar – adalet ilişkisini açıkça gözler önüne sermiştir. Çalışma kapsamı içerisinde oyunu ele alırken konuya hakim olabilmek adına, iktidar ve adalet kavramları, Fransız Devrim'i üzerine çalışılmış, bu çalışmalar ışığında oyun metni perde bölümlemesi üzerinden incelenerek oyun kişileri tahsil edilmiş ve en son da eser metin sahneleme çalışması için yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While Büchner was writing his play Danton's Death, inspired by the period in which he was present. He matched the leading character of the play with himself and Danton's wife with his fiance Minna Jeagle. Hence Büchner managed to reflect both his personal history and the history of the period in which he lived and as he did it he succeeded to approach the characters in a universal dimension. The matter of the play was not only locked up within the French Revolution and the historical reality of the characters, but also clearly revealed the relationship between puissance and justice that would maintain its validity. Within the scope of study in order to control the subject i've worked on the notions of puissance and justice, French Revolution and in the light of these studies the play text was analyzed, characters have withdrawned through the screen partitioning and finally the play has interpreted for the text staging work.