Anormal uterin kanamalı hastalarda uygulanan levonorgestrel salınımlı rahim içi araç ve oral gestagen tedavilerinin cinsel fonksiyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of levonorgestrel releasing intrauterine device and oral progesterone treatment on sexual function in the patients with abnormal uterine bleeding
- Tez No: 653662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı anormal uterin kanama tedavisinde kullanılan levonorgestrel salınımlı rahim içi araç ve oral progesteron tedavilerinin hastaların seksüel fonksiyonları ve hayat kaliteleri üzerine olan etkileri arasında fark olup olmadığı karşılaştırılmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, klinik karşılaştırmalı, paralel inceleme olarak tasarlanan bu çalışmaya; anormal uterin kanama şikayetiyle S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, reprodüktif çağdaki 79 kadın dahil edilmiştir. Bir gruba LNG-RİA ve bir gruba da siklik oral progestin tedavisi başlanmıştır. Anormal uterin kanama değerlendirilmesi hastanın şikayetleri baz alınarak yapıldı. Menstrüasyon paternini ve menstürasyon sırasındaki kan kaybı miktarını belirlemek için piktoryal kan kaybı değerlendirme tablosu (PBAC) kullanıldı. Hastalardan tedavi başlamadan önce Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), Kısa Form-36 (sf-36), Beck Depresyon Envanteri formlarını doldurmaları istendi. Hastalar 4 ay boyunca takip edildi. Her vizitte hastalardan bu formları tekrar doldurmaları istendi. Elde edilen skorlar kaydedilerek iki grup birbirleriyle ve kendi içinde karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların tedaviye başlamadan önce ve tedavinin dördüncü ayında FSFİ skorları karşılaştırıdğında; LNG-RİA grubunda 0. ve 4.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare whether there is a difference between the effects of levonorgestrel-releasing intrauterine device and oral progesterone treatments, used in the treatment of abnormal uterine bleeding, on sexual functions and quality of life of patients. Materials and Methods: This study was designed as a prospective, clinical comparison, parellel study. This study was conducted in Haseki Training and Research Hospital Maternity Clinic. 79 women of reproductive age presenting with abnormal uterin bleeding symptoms were included. LNG-IUD was inserted in one group and in the other group cyclic oral progesterone treatment was administered. Evaluation of abnormal uterine bleeding symptoms was decided based on the patient's complaints. Pictorial bleeding assesment chart (PBAC) was used to determine the pattern of menstruation and menstrual blood loss. The patients were asked to fill in the Female Sexual Function Index (FSFI), Short Form 36 (sf-36) and Beck Depression Inventory before starting the treatment. The patients were followed up for 4 months. At each visit patients were asked to fill out these forms again. The scores in the two groups were compared with each other and within themselves.