Convolution an approach for pre-auralization of a performance space
Konvolusyon performans alanının ön dinlemesi için yaklaşım
- Tez No: 586692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DENEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ses fiziksel bir olgudur. Akustik bir etkileşim gaz, sıvı veya katı gibi bir ortamdan geçen titreşimler yaratır. Odalardaki akustik farklılıklar nedeniyle, bir odada yapılan müzik diğer odada farklı duyulur. Bu farklılık, esas olarak odanın fiziksel özellikleri, akustik yanıtı ve kullanılan hoparlör, mikser gibi cihazların frekans yanıtlarından kaynaklanmaktadır. Bütün bunlar genel spektrum dengesini değiştirir. Yansıyan, soğurulan ve yayılan sesler karmaşık şekillerde yapıcı ve yıkıcı olarak birbirine karışır. Bu nedenle, genel spektrum dengesinde değişiklikler oluşur ve yankılanma meydana gelir. Bu tez, oda efektleri ve oynatma sistemi efektleri nedeniyle oluşan spektral farkı sanatçı açısından en aza indirmek için uygun bir çözüm araştırmaktadır. REW Room Acoustics adlı ücretsiz bir yazılım kullanarak, odanın akustik tepkisini hesaplamak için 2 kez 20Hz-20kHz aralğında olmak üzere toplamda 21.8 saniye süren bir frekans taraması yapıldı. Bu taramalar sonucunda oda özelinde ortalama frekans cevabı hesaplandı. Frekans taramalarının bir sonucu olarak bir frekans yanıt grafiği ve şelale diyagramı oluşturuldu. 7 sanatçı ve ses mühendisiyle yapılan bir ankette daha sonra kullanılmak üzere etki yanıtı içeren bir ses dosyası oluşturuldu. Katılımcılardan, etki yanıtını kullanılarak müzikleri üzerinde değişiklik yapmaları istendi. Müziğin orjinal versiyonu ve konvolüsyonlu dinleme yoluyla yapılan diğer versiyon konser odasında yaratıcılara rastgele çalınır. Katılımcılardan hangi versiyonu tercih ettikleri bilgisi toplanır. Müziklerinde yaptıkları her değişikliğin, versiyon tercihlerinin ve tercihlerini neden o yönde yaptıklarına dair yorumlar toplanır. Bu tez, performans öncesinde bir performans alanının etki yanıtına sahip olmanın miks aşamasında herhangi bir fark yaratabileceğini ve performans alanının etki yanıtını kullanılarak mikste yapılan değişikliklerin fizibilitesini araştırıyor. Bu sorulara cevap bulmak adına kapalı bir test yapıldı. Bir müzik parçasının performans mekanında çalınıyormuş gibi önceden dinleyebilmek ve buna göre önceden karar alabilmek basit ama güçlü bir konsepttir.
Özet (Çeviri)
Sound is a physical phenomena. An acoustic disturbance creates vibrations which travel through a medium such as gas, liquid or solid. Due to acoustic differences in rooms, the music made in one room sounds different in another room. This change is mainly because of the acoustical response of the room and the speaker set, mixer that is used. The overall spectrum balance changes. By reflections, absorptions and diffusions sounds that are travelling in the room interfere with each other constructively and destructively in complex ways. Therefore, the overall spectrum balance changes and reverberation occurs. This thesis investigates an optimal solution to minimize the spectral difference due to room effects and playback system effects for the artists. By using a free software called REW Room Acoustics, a frequency sweep of 20Hz - 20kHz played in the room 2 times 21.8 seconds in total to calculate the response of the room. Mean response for those sweeps calculated. A frequency response graph and waterfall diagram is generated as a result of the frequency sweeps. An impulse response audio file is generated to later use in a survey made with 7 artists and sound engineers. The participants are asked to make changes to their mix to translate better to the convolved version by using a 100% wet convolution reverb plugin with the gathered impulse response. Original material and the mix made through convolution are played back randomly in the concert room to the creators. The participants are asked to decide which version is preferred in a blind test manner. Every change they make on their mix, the preference and commentary on why they decided the way they do is noted. This thesis investigates if having an impulse response of a performance space beforehand could make a difference on the mixing stage and the feasibility of the changes made by using impulse response of the performance space. A blind test is conducted to answer the posed questions. Being able to monitor the sound of a musical piece beforehand like it's played in the performance space is a simple yet powerful concept.